Satılık Tekneler

Son zamanlarda artan süperyat yangınları
16.05.2016 Son zamanlarda artan süperyat yangınları
St. Thomas’tan Abu Dabi’ye, Antarktika’dan Marmaris’e kadar, dünyanın çok farklı yerlerinden son zamanlarda pek çok süperyat yangını haberi alındığına hepimiz şahit oluyoruz. Bu on milyonlarca dolar değerindeki süperyatların neden alevler içinde kaldığını düşündünüz mü?  Mart ayında St. Thomas’ta, bir anda alev topuna dönen Positive Energy teknesinin sahibi Ryan Nichols, bir toplantı için yattan ayrıldıktan sonra döndüğünde 2,5 milyon dolar değerindeki yatını bir harabe olarak buluyor.
Yine ironik bir şekilde Mart ayının başında, Abu Dhabi Marina Yacht Club tesislerinde iki multi milyon dolarlık süperyatta başlayan yangında, diğer altı yat uzaklaştırılarak kurtarılmıştı. 2016 Ocak ayında ise, Marmaris’te bir marinada iki süperyat yanmıştı. Fethiye’de çıkan bir başka yangında da, 30 metrelik Queen Anna kül olmuştu.

Marinalarda oluşan süperyat yangınları hakkında, konunun uzmanlarının görüşleri çok önemli. Dünya çapında 14.000 yat sigortalayan International Marine Insurance Services sigorta şirketi yetkilisi Al Golden’e göre, “Hemen hemen her yerde, marina içerisinde bir yat yangını başladığında pek çok yat tehlike altındadır. Yangın çok hızlı bir şekilde diğer yatlara sıçrayarak büyüyebilir.” diyor. Peş peşe gelen süperyat yangınları, bir kaç milyon dolarlık yatırımların nasıl yangına dayanıklı hale dönüştürülebileceğini akla getiriyor. Peki, bu mümkün mü?

Kısaca cevaplamak gerekirse aslında pek mümkün görünmüyor. Uzmanlar, hatanın süperyatların büyüklüğünde olmadığını söylüyorlar. Onlara göre peş peşe gelen yangınlar tesadüf olarak görünüyor.

Yaşlı ve daha küçük tekneler normal olarak daha fazla riskli kabul edilirler. Kablolar zamanla yıpranırlar ve metal yapı üzerinde kısa devre yaparak, hızla bir yangının çıkmasına neden olabilirler. Evlerde olduğu gibi elektrikten kaynaklanan yangınlar, teknelerde de aynı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Yanlış bağlantılar, tuzlu suyun neden olduğu aşınmalar ve uzman olmayan kişilerin özellikle açık denizlerde yaptıkları tamiratlar, sonrasında büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Tabii bir de yakıt sisteminden ve mutfaktan çıkan yangınları unutmamak gerekiyor.Genellikle 24 metreden daha büyük teknelere süperyat denilmektedir. Bunlar daha küçük teknelere göre yüksek standartlarda, en son teknoloji alev almayan malzemeler, yangın olasılığı yüksek bölgeleri otomatik çelik kapılar ile korunmuş şekilde, duman detektörleri ile donatılmış olarak ve otomatik yangın söndürme sistemi ile üretilmeye başlandı. Multi milyon dolarlık süperyatlarda, bundan sonra yangın uyarı ve yangın söndürme konularında daha farklı standartların geliştirileceği ve uygulanacağını tahmin ediyoruz.

Peki o günlere kadar neler yapmalıyız?

Uzman kişiler tarafından düzenli bakım yapılması en başta gelmelidir. Bu ilk etapta ucuz olmayabilir ancak, milyon dolarlık yatırımın küle dönmesinden çok daha ekonomik olduğunu anlamak gerekiyor. Bir süperyatın yıllık bakım ve işletme maliyeti, yatın maliyetinin % 10’u civarındadır. Bu pek çok kişiye yüksek gelebilir, ama unutulmamalıdır ki, bu maliyet karşılanmadığında daha büyük masraflar çıkabilir. Kesinlikle kaliteli malzemeyi uzman kişilere teslim etmeliyiz.Bir başka sorun ise, denizcilikte lokasyon. Süperyatınızı sigorta ettirirken nereye gidebileceğiniz iyi düşünün. Hatta seyre çıkmadan önce, gideceğiniz yerin sigorta kapsamında olup olmadığını bir kez daha kontrol edin. Gittiğiniz yerde başınıza tatsız bir olay geldiğinde, bir de büyük yatırımınızdan olmayın. Küçük bir poliçe eklentisi ile sorunu baştan çözmenizi öneriyoruz.

Sigortacılara göre süperyat yangınları sık görülen hasarlar değildir. Onlara göre en sık karşılaştıkları hasarlar, çarpışmalardır. Uzun yılların istatistikleri incelendiğinde, tazminatların büyük çoğunluğu çarpışmalara ödenmiş. Bu nedenler, 2016 yılındaki süperyat yangınlarını, onlar bu yıla özgün kötü bir tesadüf olarak tanımlıyorlar. 
Süperyatların kundaklama nedeniyle yanmış olabileceğine pek ihtimal vermiyorlar. Sigortadan para alabilmek için, büyük anıları olan yatırımların yakılabileceğine inanmıyorlar ancak, arada çılgınca şeylerinde olabileceği ihtimaline karşı sigorta eksperleri ile her türlü incelemeyi yapıyorlar.Biz de yangınlar için şöyle diyebiliriz. 
Bir inek bir mum deviriyor, bir şehir yanıyor..

Emre Güler
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.