Satılık Tekneler

Solarwave 62 Sahibine Teslim Edildi
23.09.2016 Solarwave 62 Sahibine Teslim Edildi İsviçreli şirket Solarwave tarafından üretilen Solarwave 62 yatının dizaynı, Türk yat tasarımcısı Dr. Orhan Çelikkol tarafından yapıldı. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında yapılan açıklamalarda, güneş enerjisi ile çalışan, fosil atıklı yakıt kullanmayan ilk yat özelliği taşıyacak olan Solarwave 62, tüm işlemleri sonrasında teslim edildi.

Solarwave 62

Türk tersanesi Nedship ile İsviçreli Solarwave, sıfır emisyonlu yeni solar yat tasarımlarını hayata geçirmek için bir arada çalıştılar. Yaklaşık 7 yıllık bir konsept proje çalışması ve teknolojinin test aşamaları sonrasında, Mart 2016’da denizlerde olacağı Düsseldorf fuarı sırasında açıklanmıştı. Ancak süperyat, mayıs ayı sonunda tamamlanabildi ve deniz testlerine geçildi. Eylül ayı başında testleri tamamlanan yat, Avustralyalı sahibine teslim edildi. Türkiye’de ultra lüks ve megayat üretiminde ilk sırada olan Antalya Serbest Bölge’de (ASBAŞ), tamamıyla güneş enerjisiyle çalışan lüks yatın üretimi tamamlandı.

Solarwave 62-2

Düsseldorf Fuarı sonrasında, şubat ayının ilk günlerinde i-NOVO ödüllerini kazananlar açıklanmış ve 38 firmanın katıldığı 3 farklı kategoride düzenlenen yarışmada, halkın da verdiği oylar ile Solarwave 62 “Cruiser” çevre kategorisi olan ECO sınıfında kazanan olmuştu.

Solarwave 62-3

Bugüne kadar 300’ü aşkın birbirinden lüks yatların üretildiği ASBAŞ’ta, ARC yat firması tarafından tamamıyla güneş enerjisiyle çalışan lüks süperyat üretildi. Yunanistan’a gönderilen süperyatın, denizdeki denemeleri sahibi tarafından devam ediyor. Süperyatın fiyatının ise 1.3 milyon dolar olduğu açıklandı.

Solarwave 62-4

19 metre uzunluğundaki karbon-fiber malzemeden üretilen ve içindeki kamaralarından salonuna kadar, en lüks malzemeler ile donatılan katamaran süperyatın üstü, güneş panelleriyle donatıldı. Ayrıca yedek olarak da, elektrik enerjisiyle yol alabilmesi için jeneratör de mevcut. Aküler tamamıyla dolu haldeyken, süperyat denizde 20 mil hız ile kesintisiz yol alabiliyor.

Solarwave 62-5

Solarwave 62’ paralel bir hibrid yat. Sahip olduğu iki adet elektrik motorunun yanı sıra, iki adet de güçlü dizel motor bulunuyor. Her bir motor seçeneği bağımsız olarak çalışabildiği gibi, birlikte de kullanılabiliyor. Tercihe göre daha düşük hızlarda daha fazla seyir yapılabilirken, hız istendiğinde ise dizel motorlar devreye alınabiliyor.

Solarwave 62-6

Katamaranın, tamamıyla güneş enerjisiyle çalıştığını belirten ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses şunları söyled,; “Bunun en büyük avantajı çevre kirliliği yaratmayacak. Artık dünyamızda çevre kirliliği çok ön planda. Özellikle kapalı havzalarda, göllerde bu tür yatların kullanımı çok önemli. Yine denizlerde de, bu projenin sayısının gittikçe artacağını tahmin ediyoruz. Yakıt yerine temiz güneş enerjisi kullanıldığı için sular kirlenmeyecek.”


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder