Satılık Tekneler

Solarwave 62 Cruiser, i-NOVO Ödülünü Kazandı
11.02.2016 Solarwave 62 Cruiser, i-NOVO Ödülünü Kazandı
Düsseldorf’taki “boot 2016” fuarı tamamlandı. Fuara katılan firmalar yeni müşteriler ile görüşmeler yaptılar, yeni projeler lanse edildi ve büyük bir heyecan sona erdi. Fuar sürecinde devam eden bir başka heyecan da i-NOVO ödülleri oldu. Fuar sonrası Şubat ayının ilk günlerinde, i-NOVO ödüllerini kazananlar açıklandı. 38 firmanın katıldığı 3 farklı kategoride düzenlenen yarışmada, halkın da verdiği oylar sonrasında Solarwave 62 “Cruiser” çevre kategorisi olan ECO sınıfında kazanan oldu.

Solarwave 62 “Cruiser”

İsviçreli şirket Solarwave tarafından üretilen yatın dizaynı, Türk tekne tasarımcısı Dr. Orhan Çelikkol tarafından yapıldı. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında yapılan açıklamalarda güneş enerjisi ile çalışan, fosil atıklı yakıt kullanmayan ilk yat özelliği taşıyacak olan ​SolarWave 62’nin, Aralık ayında satışa sunulacağı duyurulmuştu. 

Türk tersanesi Nedship ile İsviçreli Solarwave, sıfır emisyonlu yeni solar yat tasarımlarını hayata geçirmek için bir arada çalıştılar. Yaklaşık yedi yıllık bir konsept proje çalışması ve teknolojinin test aşamaları sonrasında, Mart 2016’da denizlerde olacağı Düsseldorf’ta açıklandı.

Solarwave 62 “Cruiser”-2

Solarwave 62 “Cruiser”, Nedship’ten Dr. Orhan Çelikkol ile Michael Köhler'in Solar Energy sistemlerini birleştiren, karbon kompozit gövdesinde bir araya getiren, 62 feet uzunluğunda sıfır karbon emisyonlu lüks katamaran.

Tasarımı yapan Nedship’e göre normal koşullarda yeni yatın sonsuz bir menzili bulunuyor. Seyir hızı ise, normal bir yelkenli katamaran ile aynı.

Solarwave 62 “Cruiser”-3

Güneş enerjisiyle çalışan 18 metre uzunluğundaki lüks yatta, çatının üzerine yerleştirilen güneş panelleri sayesinde kendi enerjisini üreterek, çevreyi kirleten fosil yakıtlara ihtiyaç duymadan seyir yapılıyor. Çevre dostu “yeşil yat” olarak tanımlanan SolarWave 62, geleneksel fosil yakıt tabanlı modellerden daha yavaş seyir etmesine karşın, büyük bir enerji tasarrufu sağlayarak çok ekonomik bir kullanım maliyeti sunuyor. Enerji kullanımını elektrikli motorlardan alarak, az bakım gerektiren uzun ömürlü bir yat olarak da bir başka ekonomi sağlıyor. SolarWave 62, kötü hava şartlarında ve gece seyir yapabilmesi için şarjlı lityum piller ile donatıldı.

Solarwave 62 “Cruiser”-4

Solarwave, aynı gövde üzerinde üç farklı güç kullanan modeli satışa sunuyor. “Solarwave-Cruiser”, “Solarwave-Power” ve “Solarwave-Sailor”.. Her üç model de güverte yapısı ve iç dekorasyonları ile de aynı gövde formunda.

Tek farkları ise kullandıkları güç sistemleri. “Solarwave-Cruiser” tam bir safkan solar yat. Bir güneş yelkenlisi olarak da tanımlanan Solarwave-Cruiser, rüzgara bağımlı değil ve verimli şekilde enerji kullanıyor. Hızlı, kararlı ve sessiz bir yat. Akülerine depoladığı enerji ile de hibrid bir güç sistemi kullandığı söylenebilir.

Solarwave 62 “Cruiser”-5

“Solarwave-Power” ise pararel bir hibrid yat. Sahip olduğu iki adet elektrik motorunun yanı sıra, iki adet de güçlü dizel motorları bulunuyor. Her bir motor seçeneği bağımsız olarak çalışabildiği gibi birlikte de kullanılabiliyor. Tercihe göre daha düşük hızlarda daha fazla seyir yapılabilirken, hız istendiğinde ise dizel motorlar devreye alınabiliyor.“Solarwave-Sailor”
ise bir ilave opsiyon sunuyor. Yelken seçeneği sayesinde, 10 knot üzerinde bir hızda yelkenli keyfini sürebilirsiniz. Yelken seçeneği istenirse “Cruiser” modeline, istenirse de “Solarwave-Power” modeline eklenebiliyor. 

Normal koşullarda Solarwave yatları ile Atlantik aşırı seyir yapılabilmesi olası olsa da, yine de bu yatların bir tatil katamaranı olacağını kabul etmek gerekiyor. 

Solarwave yatlarının tahmini fiyatı 2 milyon Euro civarında olacak.

nedshipgroup.com

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder