Satılık Tekneler

Sıradışı Süperyat : Bolla
15.08.2016 Sıradışı  Süperyat : Bolla İtalyancada kabarcık anlamına gelen Bolla süperyatına baktığınızda, Akdeniz kıyılarında görmeye alışık olduğunuz beyaz, kubbeli gümbet tarzı evleri ve onların düzensiz, farklı şekillerdeki pencerelerini algılıyorsunuz. İtalyan tasarımcılar Timothy Baldacci, Paolo Festa, Andrea Magri ve Veronica Vergari isimli dört arkadaşın kuruduğu BFMV tasarım stüdyosu, bu yaratıcı kreasyonları ile 2015 yılında A’Design Award yarışmasında bronz ödülü kazandılar.

Süperyat : Bolla

Yüzyıllar öncesinden insanlık denizleri keşfetmeye, denizden enerji elde etmeyi öğrenmeye başladılar. İlk basit enerjilerini, gelgit hareketleri ve rüzgar enerjisi olarak dünyanın enerji tarihi araştırmacıları belirtmektedirler. İyi veya kötü, Vikinglerden Kristof Kolomb’a kadar pek çok kaşif bu sayede yeni yerleri keşfetmişlerdir. Ancak modern zamanlara geldiğimizde okyanusların keşfi için fosil yakıtlar kullanılmış ve gidilen bölgelerdeki doğal dengeler bozulmasına yol açmıştır.

Bolla süperyatının tasarımcıları da ''Yeşil - doğal enerjileri kullanmayı hedefleyerek doğanın dengesine saygılı davranmak gelecek için şansımız olacaktır.'' ilkesini kendilerine ilke edinmişlerdir. Bolla projesinin temel prensibi, doğal kaynakları kullanarak kendi enerjisini üreten sürdürülebilir yat oluşturmaktır.

Süperyat : Bolla2

Bolla'nın düzensiz pencereleri, bölgedeki dini yapılarda gördüğünüz mozaik şekilleri andırmaktadır. Yüzyılların bilgi birikimi ile, doğal kabuk yapılar ile elde edilen iklimlendirme özelliklerine ulaşılabilmiş. Tasarımcılar deniz, hava ve toprağı küresel şekilli yapıda buluşturmuşlar ve simetrik üst yapı içerisinde şekillendirmişler.

Bolla'nın bu kadar farklı özellikleri arasında belki de en çarpıcı olanı, yatın merkezinde yer alan kubbenin içindeki sebze bahçesi. Bu hacim, süperyata bambaşka canlı ve yaşayan ortam kazandırıyor. Yüzer bahçenin başka fonksiyonları da var; iç ve dış ortamlar arasında doğal filtre görevi de üstleniyor. Süperyatın kalbinde yer alan büyük merkezi, kubbeden içeri giren sıcak ve ışık bahçe tarafından filtre ediliyor. 

Süperyat : Bolla3

Bolla'daki dalış merkezi ve güvertesindeki sebze bahçesi sayesinde, yatta gerek duyulacak yiyeceklerin de kendi imkanları ile elde edilmesi yönünde bir çalışma yapılmış. BFMV, ana geminin dış görünümüne uygun olarak bir de küçük hizmet amaçlı tender projesi üzerinde çalışıyorlar. 

Timothy, Paolo, Andrea ve Veronica düşüncelerini bir araya getirerek projeler oluşturmaktan büyük mutluluk duyuyorlar. Farklı deneyimleri bir araya getirerek yeni düşüncelere ulaşarak, çözüm üreten yaratıcı düşünceleri ortaya koyuyorlar. 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.