Satılık Tekneler

Sıra dışı bir tasarım: Glider XD18
06.07.2015 Sıra dışı bir tasarım: Glider XD18
Glider XD18 tasarımının ortaya çıkış hikayesi, tasarımcı Robert McCall tarafından 2007 senesine dayanıyor. 2007 yılında tecrübe ettiği bir katamaran gövdeli feribot yolculuğu, McCall’ı hayli etkilemiş. Dalgalı ve hırpalayıcı deniz koşullarında yaşadığı bu yolculukta, etraftaki tek gövdeli ve daha küçük teknelerin ne denli zorlandığı McCall’ın dikkatini çekmiş. 

Glider XD18

McCall; ‘O yolculuk süresince teknenin yapabilitelerinin ve sınırlarının farkına vardım. Modern teknolojiler kullanılarak, teknelerin denizci yapıları daha da ileriye taşınabilir diye düşündüm.’ diyor.

McCall, ‘Wave Dominator’ adını verdiği gövde yapısı için aylarca çalıştı. 
Hikayenin üzerinden geçen 8 yıl boyunca, binlerce saat boyunca tasarımlar yaptı, geliştirdi. Gövde analizleri peşinde koştu, akışkanlar dinamikleri ve rüzgar tüneli testleri sonucunda da Glider XD18 adlı tasarımını inşa etmeye hazır hale getirdi.

Glider XD18-1

60 feetlik Glider XD18 tasarımı, ‘blade’ isimli ince iki gövde üzerine kurulmuş, su üzerinde kokpit şeklinde bir yapıya sahip. Tasarım, yüksek süratlerde seyir, gelişmiş yakıt tasarrufu ve zorlu deniz koşullarında daha yumuşak seyir imkanı sunuyor. 

McCall, Glider XD18’in, ayrıca ortaya çıkardığı 98-230 feet arası SX-Eand GT modellerinin ise, aynı boyutlardaki sportif yat ve süperyatlara nazaran 50%’den fazla daha süratli ve 60%’ın üzerinde daha ekonomik olacağını söylüyor.  

Glider XD18-2

McCall, tasarımlarının sivri ve aerodinamik gövdeler üzerinde olduğunu belirtirken, bu gövdelerin yüksek ağırlık-güç dengesine sahip olduğundan bahsediyor; ‘Bu sayede, daha az güç ile aynı süratlere veya aynı güç ile çok daha yüksek süratlere erişmek mümkün.’
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.