Satılık Tekneler

Sir Robin Knox-Johnston 45. yılını kutluyor
23.04.2014 Sir Robin Knox-Johnston 45. yılını kutluyor

SIr Robin Knox-Johnson

Aya henüz ayak basılmamıştı. Bundan tam 45 yıl önce, durmadan tek başına yelkenliyle dünya turu atmak, uzaya çıkmak kadar büyük bir maceraydı. Aslında hala da öyle. Şimdiye kadar atmosferin dışına çıkan insanlardan daha azı tek başına, durmadan yelkenliyle dünya turu atabildi. Sir Robin Knox-Johnston dünyada bunu ilk yapan insan olarak başarısının 45. yılını kutluyor.

22 Nisan 1969'da Robin Knox-Johnston 32 foot yelkenlisi Suhaili ile Times Golden Globe yarışını tamamlayarak tek başına yelkenliyle durmadan dünya turu atan ilk insan olma ünvanını kazandı. Knox-Johnston bu inanılmaz başarıya imza attığında günümüzde teknelerde standart hale gelmiş modern teknolojilerin hiç birisi yoktu. Hatta 30 bin deniz millik, 312 gün süren yolculuğunun büyük bir kısmında telsizi de bozulmuştu.

Sir Robin Knox-Johnson  

Dünyada bir ilk olarak tarihe geçen yolculuğunun 45. yılını kutlayan Sir Robin Knox-Johnston, tarihi yolculuğunun üzerinden 45 yıl geçmiş olmasına inanamadığını söylüyor. 'Bu başarımdan dolayı hala gururluyum. Denizde geçirdiğim gurur verici yılların ve birçok büyük anının başlangıcı sayabilirim.' dedi.

Sir Robin Knox-Johnston, Britanya'nın en ünlü denizcilerinden biri. Önümüzdeki sonbaharda Route du Rhum'a katılarak bir kez daha tek başına Atlantik'i geçmiş olacak.

İngiltere'de 3 defa Yılın Yatçısı ödülünü almış olan ve 1994 ile 2007 yıllarında ISAF Yılın Yelkencisi ödüllerine layık görülen Sir Robin Knox-Johnston birçok uzun rotalı yarış başarıları kazandı. Velux5Oceans solo dünya turu yarışında da 2006-2007 yılında 4. oldu.

Sir Robin solo yelkencilikte kendini evinde hissettiğini belirtiyor. 'Kimse sizin üzerinizden bir fayda sağlayamaz veya sizi alaşağı edemez. Herşey sadece benim ellerimde ve bunu hissetmek başka hiçbir duyguyla yarışamaz.' 


 

 


http://www.robinknox-johnston.co.uk/YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder