Satılık Tekneler

Seagull II
12.05.2016 Seagull II
Seagull II yatının tarihi, Hırvatistan’ın Pula kentindeki Uljanik tersanesinde 1952 yılında başlıyor. “Altı şiir” serisinin yazarı Hırvat Vladimir Nazor’un ismini alan yat, üretiminden itibaren 50 yıl boyunca Hırvatistan’ın sahil şehirleri Dubrovnik, Rijeka, Kotor ve Split arasında yolcu gemisi olarak kullanıldıktan sonra, hizmet ömrünün sonuna gelmişti. 

Seagull II

1950’li yıllardaki kötü karayolu ağlarının kısıtlı yolcu taşımacılığına rağmen, bu küçük gemi için 700 yolcu taşıma kapasitesinde ruhsat verilmiş. Kaliteli Sulzer dizel motorları sayesinde 14 knot hıza çıkabiliyordu. Yugoslav deniz taşımacılık şirketi “Jadrolinija” böylesine bir gemiye sahip olmaktan gurur duyuyordu ve Adriyatik sahillerinde bu gemiyi kullanıyordu.

Seagull II-2

Aradan geçen yıllar içerisinde “Vladimir Nazor” göreceli olarak itibarını yitirdi. Daha sonra satışa çıkartıldı ve Adriyatik İncisi anlamına gelen “Biser Jadrana” ismini aldı. Uzun yıllar Istria ve Venedik arasında gezi gemisi olarak kullanıldı. Benzer kullanım amaçları ile Dalmaçya’da Split’e getirilen gemi, 2004 yılına kadar bu şekilde denizlerde seyir yaptı. Daha sonra ise “Cruise Services Ltd.” tarafından satın alındı. Yeni sahibi “Seagull II” ismini verdikten sonra onun zarif çizgilerinden faydalanarak, 1930’lu yılların okyanus yolcu gemilerinin bir minyatürü olarak yeniden canlandırdı.

Seagull II-3
Seagull II-4 Seagull II-5
Seagull II-6

L
üks motoryat olarak yeniden inşa edilen Seagull II'nin yeniden doğuşu 2004-2005 yıllarında oldu. Yaşlı yolcu gemisi, 20. yüzyılın ilk bölümlerindeki yolcu gemilerinin bir retro versiyonu olarak yeniden dekore edildi. Bu nedenle, iç dekorasyonunun üst katmanlarında eski zamanları anımsatan Art Nouveau’nun yansımalarını görebilirsiniz.

Seagull II-7
Seagull II-8

54 metre uzunluğundaki Seagull II'nın tüm iç dekorasyonunda, modernizmin ilk işaretleri olarak tanımlanan Art Nouveau’nun son dönemlerinin izleri taşınmaktadır. Bu izler pek çok unsurda; örneğin, kolonlarda, duvarlarda, detaylarda ve korkuluklarda kendisini hissettirmektedir.

Seagull II-9

Son dönem Art Nouveau iç dekorasyonu ve mobilyalarının yanı sıra, süperyatta döneme ait pek çok sanat eseri bulunuyor. Yemek odaları, ana ve diğer salonlardaki tüm zeminler kaliteli ve dayanıklı halılar ile kaplanmış. Tüm tavanlar ise alcantara ile kaplandıktan sonra, sağlam ahşap kafes içerisine alınmış.

Seagull II-10
Seagull II-11

Geminin tarihinde pek çok ünlüyü ağırladığını biliyoruz. U2 vokalisti Bono Vox ve Danimarka Veliaht Prensi Frederik André Henrik Christian ilk sırada sayılacak isimler. Tabii ki, Seagull II süperyatının bugünlere kadar erişmesinde, Yugoslavya Devlet Başkanı Josip Broz Tito’nun gemiye olan özel ilgisi de etkili olmuştur.

 
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder