Satılık Tekneler

Sarp 46 Denize İndirildi
10.03.2016 Sarp 46 Denize İndirildi
Antalya’da faaliyet gösteren Sarp Yachts, çelik gövdeli, kompozit üst yapıya sahip Sarp 46 süperyatını, Akdeniz’in mavi sularıyla buluşturdu. Eti Grup Şirketlerinden, Sarp Havacılık Lojistik Turizm Sanayi Ticaret A. Ş.’ye ait olan Sarp Yachts’ın, Antalya Serbest Bölge’deki (ASBAŞ) tersanesinde üretilen, 46 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğinde ve 481 gros ton ağırlığındaki süperyatı, yaklaşık 22,5 milyon Euro’ya mal oldu.

Sarp 46

Akdeniz sahillerinde üretim yapan ve Türkiye’nin en büyük tersanelerinden birisi olan Sarp Yachts, yaklaşık 10.000 m2 büyüklüğündeki tersanesinde ürettiği Sarp 46 süperyatı ile İtalya'da düzenlenen tasarım yarışmasında, dış tasarım dalında “A Desing Gold” ödülü kazanmıştı. Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone ve Amerikalı aktör Johnny Depp'in yatlarını da dizayn eden Türk tasarımcı Tanju Kalaycıoğlu tarafından tasarlanan süperyat, iç tasarımda ise A Desing Bronz ödülü kazanmıştı. İç mekanlarında İngiliz tasarımcı Adam Lay'ın tasarım imzasını taşıyan, yapımı 3 yılda tamamlanan Sarp 46, maksimum 14,8 knot hıza ulaşabiliyor.

Antalya’da denize indirilen süperyatın ilk önce Fransa’ya gidecek. Ayrıca okyanus aşırı sınırsız seyahat etme kabiliyeti olması sayesinde, tüm dünya denizlerinde Sarp 46'yı görebilme imkanımız olacak. 

Sarp 46-2

Sarp Yachts Genel Müdürü Ünal Şakar önemli bir gün yaşadıklarını belirterek, uzun bir emeğin ardından süperyatlarının denize indiğini söyledi. Üretim aşamasında Sarp 46’nın dünyada bir çok ödül aldığının altını çizen Şakar; “En büyük amacımız, Türk yat sanayisine uzun soluklu düzgün işler yapabilen bir işletme olmak. Bugün Akdeniz ile buluşan ilk süperyatımız çelik alt binanın üzerine, kompozit yapıda 46 metrelik bir yat. Eserimizle gurur duyuyoruz” dedi.

Sarp Yachts Tersane Müdürü Emre Şandan ise en büyük yatı yaptıklarını ifade ederek; “Teknemiz Amerikan bağımsız bir denetim şirketi tarafından denetlendi ve ardından üretime başlandı. İki adet bin beygir motor var. 12 kişilik misafir ağırlanırken, 9 mürettebatı bulunuyor. Üst binada jakuziden, her türlü aydınlatma ve perdeleri akıllı bir şekilde yapıldı. Yani lükste sınırlar zorlandı.” diye konuştu.

Sarp 46'daki 4 misafir kamarasında 12 konuk ağırlanabiliyor. Süperyatta konuklara hizmet vermek için görevli olacak 9 mürettebat için de, bağımsız konaklama olanağı bulunuyor. Mürettebat için 4 kamara ve bir de kaptan kamarası yer alıyor. Yatın ana güvertesinde bir salon ve yemek odası, üst güvertesinde de bir köşeli salon ile bar konumlandırılmış. Üst güvertesinde 10-14 kişinin yemek yiyebileceği büyüklükte bir de yemek masası bulunuyor.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder