Satılık Tekneler

''Samurai'' Sahibine Teslim Edildi
14.11.2016 ''Samurai'' Sahibine Teslim Edildi İngiliz işadamı için Antalya’da üretilen Samurai süperyatı, 2 kasım 2016 günü yapılan törenle sahibine teslim edildi. Antalya Serbest Bölge’de, faaliyetini sürdüren Alia Yachts tarafından üretilen ve “Samurai” adı verilen 30 milyon dolar (yaklaşık 100 milyon Türk Lirası) değerindeki 60,2 metrelik ultra lüks yat, artık sahibinin emrinde.

Samurai

Alia Yachts’ın, 60,2 metre uzunluğundaki amiral gemisi olan Samurai projesi, bu yıl Nisan ayında denize indirilmişti. Üretimi sürecinde tüm bilgileri büyük bir gizlilikle saklanılan proje, Türk tersanesi Alia Yachts’ın bugüne kadar ürettiği en büyük süperyat. Alia Yachts geçen yıl da, 41 metre uzunluğundaki Rüya süperyatını denize indirmişti.

Samurai projesinin dış tasarım çizgilerini Hollandalı dünyaca ünlü Omega Architects, mühendislik projesini Van Oosanen & Associates, iç dekorasyonunu ise Redman Whiteley Dixon üstlenmiştir.

Samurai2

Türkiye’de yat üretiminde ilk sırada yer alan Antalya Serbest Bölge’de, birbirinden lüks ve ultra lüks yatlar teslim edilmeye devam ediyor. Üretilen yatların neredeyse tamamı yurt dışına satılan Antalya Serbest Bölge’de, son olarak 30 milyon dolarlık süperyat tamamlanarak sahibine teslim edildi. 55 yat firmasının faaliyet gösterdiği bölgede, Alia Yatçılık firmasının, İngiliz iş adamı müşterisi için imal ettiği Samurai, 2 Kasım tarihinde sahibi tarafından teslim alındı. Çelik ve alüminyum malzeme kullanılan yat, denize indirilmesi sonrasında tüm testleri tamamlandı. 

Samurai3

2016 yılı içerisinde 24 yatın tamamlanarak denize indirildiğini belirten Antalya Serbest Bölge A.Ş. (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, bu yatların toplam satış gelirinin 90 milyon dolar olduğunu açıkladı. Hollanda, İngiltere, Avustralya, Katar, ABD gibi ülkelere satış yapıldığını belirten Gürses, denize inen 24 yatın toplam uzunluğunun 531 metre olduğunu kaydetti. Yıl sonuna kadar bunlarla birlikte toplam 40 yatın denize indirilmesinin hedeflendiğini söyleyen Zeki Gürses, toplam 40 yattan da 100 milyon doların üzerinde gelir beklediklerini dile getirdi. Gürses, 2016 Ocak ayı planlarına göre 1.222 metre 2016 yılında, 1.088 metre 2017’de, 870 metre de 2018’de tamamlanmak üzere toplam 3 bin 180 metrelik proje olduğunu açıkladı. Antalya Serbest Bölge’de yaklaşık 15 yılda 332 yat denize indirildi. Toplam uzunlukları 5.878 metre olan birbirinden lüks ve dünyaca ünlü birçok isme satışı yapılan yatlardan, 741 milyon dolar gelir elde edildi.

Samurai4

2014 yılına kadar, metre bazındaki üretimde Türkiye üçüncülüğüne kadar yükselen Antalya, 2014’ten itibaren ikinci sıradaki Tuzla ve ilk sıradaki Bodrum’u geride bırakarak, ilk sıraya oturdu. Antalya’daki bu gelişim, Türkiye’yi de dünya yat üretiminde 3’üncülüğe kadar taşıdı.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder