Satılık Tekneler

Saddam Hüseyin’in yatı, araştırma gemisi oldu
07.01.2016 Saddam Hüseyin’in yatı, araştırma gemisi oldu
Saddam Hüseyin'in 82 metrelik süperyatı, Basra Üniversitesi Bilim Merkezi’nin araştırma gemisine dönüştürüldü. Bilim insanları yatı Basra Körfezinde bilimsel araştırmalar için kullanacaklar. 

Basrah Breeze

Artık bir araştırma gemisi olarak hizmet verecek olan yat, 1981 yılında Danimarkalı tersane Helsingør Vaerft tarafından, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin için Qadissiyat Saddam ismi ile inşa edilmişti. Süperyatın kaptanlığını yapan Hüseyin Gazi Halife’ye göre, o tarihte 25 milyon dolara inşa edilen Basrah Breeze’in şu anki değeri maliyetin dört katı.

Basrah Breeze araştırma gemisi, farklı bir amaç için kullanılacak ilk lüks yat değil. Yat sahipleri arasında, yatlarını keşif amaçlı kullanmak isteyenlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Okyanusların korunması konusu her geçen gün daha da artan bir konu, örneğin Fleet Miami süperyatı, seyir halinde iken konuklarına bilimsel araştırmalar yapmasını sağlıyor.

Basrah Breeze-2

Süperyat, 2010 yılında Basra’ya geldikten sonra Basrah Breeze adını aldı. Basra’da devlet gemisi olarak hizmet vermesine rağmen çok fazla ortalarda görülmedi. 2014 yılında Basra Üniversitesi profesörlerinin Irak devleti ile görüşerek, yatı araştırma gemisi olarak istemeleri uygun görüldü. Basrah Breeze artık üniversitenin araştırma filosunun bir parçası olarak, Basra Körfezinde araştırma yapacak.

Basrah Breeze artık çeşitli görevler üstlenecek. Irak kıyılarında yeni oluşmakta olan mercan resiflerinin çevresinin, su kalitesi ve deniz yaşamını araştıracak. Araştırma gemisinin çok önemli görevlerde keşifler yapmak üzere hazır olmasına rağmen, yatın yakıt için gerekli fonları bulması şart. 

Basrah Breeze-3

Basrah Breeze inşa edildiğinde her süperyat gibi çok lüks özelliklere sahipti. Mermer banyoları, pek çok lüks süit konuk kamarası ve tabii ki muhteşem bir başkanlık süiti bulunuyordu. İç mekanları şimdi Iraklı bilim adamlarının araştırmalarına hizmet vermek için değiştirilsede, halen pek çok orijinal dekor aynen durmakta.

Saddam Hüseyin. Basrah Breeze'in keyfini İran ile savaşı nedeniyle hiç bir zaman süremedi. Yat uzun yıllar Umman’da demirli durdu. 1980’li yılların ortasında ise, Suudi Arabistan Kralı Fahd bin Abdülaziz’e hediye verildi. Pek çok el değiştirdikten sonra, en son Cayman Adaları'nda bir şirket mülkiyeti altında bulundu. 

Basrah Breeze-4

Saddam Hüseyin'in idamı sonrasında Cayman Adaları'ndaki şirket, yatı satmaya çalışırken yasal belgelerinin Irak Devletine ait olduğu ortaya çıktı. Uzun bir hukuk süreci sonrasında Irak Devletine teslim edildi. Basrah Breeze artık bilimsel çalışmalar ile Irak Devletine hizmet edecek.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder