Satılık Tekneler

Sabancı Üniversitesi, Fransa'da One-Design yarıştı
10.05.2014 Sabancı Üniversitesi, Fransa'da One-Design yarıştı

Bu yıl 46.'sı düzenlenen 'EDHEC' Üniversiteler arası yelken yarışlarına Sabancı Üniversitesi'de katıldı. Son Vendee Globe'dan aşina olduğumuz Les Sables d'Olonne'da düzenlenen yarışlarda Sabancı Üniversitesi Yelken ve Denizcilik Kulübü Su-Sail, tek Türk ekip olarak yarıştı. Enes Çaylak, Berk Efe, Mert İşssever, Can Berk Sansoy ve Oya Tekbulut’tan oluşan Su-Sail ekibi, J80 One-Design sınıfında yarıştı. 'Uluslararası' kategoride 2., 38 teknelik genel klasmanda da 16. olarak döndü.

Su Sail- Yelken Takımı Yarış hazırlık

Les Sables d’Olonne’da marinanın bulunduğu Port Olona’da büyük bir yarış köyü kurulmuştu. Organizasyonun en önemli özelliklerinden biri, herşeyin EDHEC öğrencileri tarafından organize edilmiş olmasıydı. Çoğunluğunu Fransız öğrencilerinin oluşturduğu katılımcılar arasında ek olarak Oxford, Georgetown, Tufts, HEC Lausanne gibi önemli okullar da yer aldı.

Yarış haftasında 3000 üniversite öğrencisinden oluşan 38 adet J80, 40 adet Archambault Grand Surprise filosu ve 12 Longtze filosu, One-Design sınfları oluşturdu. Yarış haftasında dikkatlerden kaçmayan bir diğer önemli şey ise neredeyse her üniversite takımının bir sponsoru olmasıydı.

Su Sail- Yelken Takımı- Sabancı üniversitesi

11 yarış yapan Su-Sail ekibi, iki atmalı puan hesabına göre ilk kez katıldığı bu organizasyonda 16. oldu.

Önemli bir organizasyonda tek Türk ekip olarak boy gösteren Su-Sail, yarış haftasını kaleme aldı.

26 Nisan: Yarış köyüne vardık, kayıt işlemleri, ekibin tartılması, tekne teslimi gibi işlemleri tamamladıktan sonra, dinlenmek için bungalovumuza çekildik. Akşam saatlerinde büyük açılış partisine katıldık.

27 Nisan: Antrenman yarışlarının yapılması planlanan günün sabahında rüzgar şiddeti 55 knot'lara çıktı ve antrenmanlar iptal edildi. Rüzgarın gittikçe şiddetini arttırmasıyla yarış köyü boşaltıldı. Bizlerde günü Les Sables d’Olonne’u gezerek geçirdik.

Sabancı Üniversitesi, Fransa'da One-Design yarıştı

28 Nisan: Önceki günün rüzgarından kalan dalgalar 4-5 metre civarındaydı, hava ise 20 knot'lara düşmüştü. Yarıştan önce az zamanımız kalmış olsada balon basıp birkaç kavança attık ve pupadaki görev dağılımına karar verdik. Tek yarış yapılan bu gün, ön grubun hemen arkasında, 11. sırada finiş verdik.

29 Nisan: İlk yarışta orsa şamandırasına çarptık ve 360 dönüş cezası aldık. Dönüş cezamızı atarken dalgaların da etkisiyle şamandırayı yeni dönmüş bir tekneyle çatıştık. Protesto sonucunda bir 720 dönüş cezası daha aldık ve yarışı 24. sırada tamamladık. Günün geri kalan yarışlarında da 16. ve 17. olarak genel sıralamalarda ortalardaki yerimizi koruduk.

30 Nisan: Havanın diğer günlere oranla hafif olduğu bu gün, henüz alışamadığımız dalga ve akıntıyla verdiğimiz mücadeleye rağmen 19. ve 26. olarak günü tamamladık.


Sabancı Üniversitesi, Fransa'da One-Design yarıştı

1 Mayıs
: Hava yeniden 20-25 knot civarlarına çıktı. İlk yarışta bir genel geri çağırmanın ardından siyah bayrak toka edildi, ancak rakiplerimiz risk almaktan çekinmediler. Biz ise temkinli bir şekilde ikinci sıra olarak start ettik. İlk turda istikrarlı bir şekilde 3.'lüğe kadar yükseldik. Sıramızı koruyarak finişe girdiğimizde komite botunda fodepar olan teknelerin en başında kendi yelken numaramızı diğer fodepar olan yelken numaralarıyla birlikte görüp büyük hayal kırıklığına uğradık. Diğer iki yarışın startlarında daha da temkinli davranarak 17. ve 13. olarak orta grubun başını çekmeyi sürdürdük. Gün teknemizdeki kamera kayıtlarını izlerken start hattında rüzgar üstümüzde olan teknelerin hiçbirinin BFD edilmediğini gördük ve yarış komitesini protesto ettik. Jüri start hattı yeterince açık görünmediği için kamera kayıtlarımızı değerlendirmeye almadı ve protestomuzu reddetti. Gün sonunda gelen hakemlerden biri bizim gibi başka teknelerin de itiraz ettiğini, yirmiye yakın teknenin fodepar olduğunu ancak komitenin sadece dokuz tekneyi belirleyebildiğini söyledi ve değişen birşey olmadı.


Sabancı Üniversitesi, Fransa'da One-Design yarıştıSabancı Üniversitesi, Fransa'da One-Design yarıştı

2 Mayıs: Final yarışlarından önceki son yarış günü olan 2 Mayısta, 8., 11., ve 9. finiş vererek günü sonlandırdık.

Toplamda 11 yarış üzerinden iki atmanın ardından genelde 16. olduk, bu sonuç bizi final yarışlarına götürmeye yetmedi. 3 Mayıs’ta ödül töreninde yer aldık ve kupa alan tüm ekipleri tebrik ettik. 

Sabancı Üniversitesi yelken takımı Su Sail'a, Yatvitrini.com ekibi olarak başarılarının devamı diliyoruz. 


Su Sail Yelken Takımı

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.