Satılık Tekneler

'RotorSwing Zero Speed’le yalpalamaya son
11.06.2014  'RotorSwing Zero Speed’le yalpalamaya son

Yoğun mühendislik ve kapsamlı bir test döneminin ardından, DMS Hollanda yeni RotorSwing Zero Speed’i piyasaya sürmekten memnuniyet duyuyor. Bu sistem seyir esnasında, yat sabit veya demirliyken de yalpalamayı azaltabiliyor. Türkiye'de 27 metrelik klasik bir yat ile Wim Van der Valk’ın iki yeni 23 metrelik alüminyum yelkenlisine kurulmak üzere şimdiden üç adet RotorSwing Zero Speed sistemi satıldı.

\

Geleneksel yüzgeçlerin yerine, RotorSwing yalpayı azaltma sistemi hızla dönen silindirler kullanıyor. Yat seyir halinde iken, bu silindir dönme yönüne bağlı olarak, yukarı ya da aşağı doğru bir kuvvet üretir. Yalpalamayı engellemek amacıyla, rotorlar kendi ekseni etrafında dönmesine ek olarak, teknenin altında önden arkaya doğru bir sallanma hareketi yapıyor.

RotorSwing Marine’nin sahibi Theo Koop, "2 rotor ile Zero Speed (ZS) sistem kapasitesini test etmek için, 15 metrelik yatımız Tessera’da zorla yalpalama hareketi yaptırdık. Sonuçlar şaşırtıcı ve beklentileri çok aştı. İnklinometre üzerindeki meyil açı değerleri muhteşemdi’’ diyor.


RotorSwing Zero Speed "tırmık" fonksiyonu ile rotorlar 45 ° 'lik bir açıda ayarlanabiliyor. Bu 18 knot hıza kadar optimal bir yalpalama azaltmasından yararlanmayı sağlıyor. Yüksek hızlarda, rotorlar direnci en aza indirmek için, gövdeye karşı geri çekiliyor. Gövdeye karşı geri çekilmesi özellikle "IceClass" tipi tekneler için de ilginç bir özelliktir.

 'RotorSwing Zero Speed’le yalpalamaya son

Şimdiden üç adet RotorSwing Zero Speed sistemi satıldı. Birinci sistem Türkiye'de 27 metrelik klasik bir yata monte edilecek. Diğer iki sistem de 'tırmık' fonksiyonu ile donatılmış olacak ve iki yeni 23 metrelik alüminyum yelkenli için Wim Van der Valk Continental’a teslim edilecek. Bu iki yattan ilki 2014 sonunda teslim edilecek ve Fransa'nın Güney’inde olacak. Ikincisi 2015 yazında tamamlanmış olacak ve Yunanistan'da bir limanda olacak.

Avrupa’da RotorSwing Marine’in tek temsilcisi olan DMS Holland için ürün yelpazesine yapılan bu yeni ilave dev bir adım olarak görülüyor.


http://www.dmsholland.com/YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder