Satılık Tekneler

Römorkör USS Conestoga, 95 Yıl Sonra Bulundu
25.03.2016 Römorkör USS Conestoga, 95 Yıl Sonra Bulundu
Amerikan hükümetinden yapılan açıklamaya göre, neredeyse yüz yıldır kayıp olan ABD Donanması’nın römorkörü, araştırmacılar tarafından bulunmuş.

USS Conestoga adlı 170 feet boyundaki römorkör, 25 Mart 1921 tarihinde Hawaii Adaları, Pearl Harbor’a gitmek üzere San Francisco’dan hareket etmiş. Toplamda 56 kişilik tayfasıyla seyre çıkan römorkörün, iki hafta sonra kaybolduğu anlaşılmış ve o tarihe kadar gelmiş geçmiş en büyük arama kurtarma çalışmaları gerçekleştirilmiş. 

Düzinelerce donanma destroyerinin, Pasifik Okyanusu’nda binlerce kilometre karelik alanı taradığı ve hiç bir bulguya rastlanmadığı bilgisi sonucu, geminin kaybolmuş olduğunun deklarasyonu 1921 Haziran ayında yapılmış. 

USS Conestoga

Milli Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından yapılan açıklamada, okyanus tabanı taramaları sırasında geminin kalıntılarına rastlandığı bildirildi. California açıklarında bulunduğu belirtilen batığın, 2012 yılında yapılan taramalarda farkedildiği, ardından iki yıl süren araştırmalar sonucunda 2014’ün sonunda dalgıçlar tarafından teyit edildiği ve Ekim, 2015’de kimliğinin resmen onaylandığı açıklandı. 

ABD denizcilik tarihinin en gizemli olayının aydınlatıldığı, geçtiğimiz günlerde NOAA (Milli Okyanus ve Atmosfer İdaresi) tarafından basınla paylaşıldı. '‘Umuyoruz ki ülkeye hizmet eden bu tayfanın ailelerinin, içlerine biraz olsun su serpmiş olalım. Batık geminin enkazı, bu tayfayı onurlandırmak için donanma ile yapacağımız ortak çalışmayla koruma altına alınacak.'' açıklaması yapıldı. 

NOAA’ya göre USS Conestoga römorkörünün seyre çıktığı gün, kayıtlarda 23’ten 40 mile çıkan rüzgar şiddeti ve büyük dalgaların olduğu bilgisine rastlanmış.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder