Satılık Tekneler

Römork Kullanımında Devrim "Pro Trailer Backup Assist
23.05.2015 Römork Kullanımında Devrim "Pro Trailer Backup Assist Bazı insanlar için aracının arkasına taktığı bir römork ile teknesini özgürce kullanmak inanılmaz bir keyiftir. Ancak römork ile manevra yapmak da bir o kadar zorludur. Römork kullanımımda bir devrim olacak sistemi, Ford Pro Trailer Backup Assist sistemini 2016 model F-150 aracı için tanıttı.

Ford-Pro-Trailer-Backup-Assist

Aracınızın topuzuna takacağınız römork üstündeki tekneniz ile ister denize ister göle isterseniz de bir nehirde tekne kullanmanın keyfini sürmek pek çok kişinin hayalidir. Ancak topuzlu araç kullananların, özellikle de manevrada yeteri kadar tecrübe kazanmamış yeni başlayanların en büyük kabusu geri manevradır. En tecrübelilerin bile bazen aklı karışmaktadır: römorku hangi yöne çevirmek için direksiyonunu hangi yöne çevirmem gerekiyordu? İşte bu olay hele ki yeni başlayanlar için çok korkutucu bir durum.

Ford bu konuda bir çözüm ile karşımızda, elektronik kontroller, kameralar, sensörler ile donatılmış olan  Pro Trailer Backup Assist sistemini 2016 yılında yeniden tasarlanan F-150 araçlarında kullanacak. Pro Trailer Backup Assist sistemi sürücünün ön panelde bulunan bir düğme yardımı ile römorkun gitmesini istediği yönü belirleyecek, bu esnada da hiç bir şekilde direksiyonu tutmasına gerek yok. Bir hayal gibi geliyor değil mi? Evet, gerçek bir sihir bu sistemin içinde gizli..

Ford-Pro-Trailer-Backup-Assist

Sistemin ilk başta kurulması için bazı işlemler yapılması gerekiyor. Pro Trailer Backup Assist sisteminin maliyeti bir kaç yüz dolar opsiyonel ilaveyi gerektirecek. (2015 yılı fiyatı 695 $) Sistem ile birlikte size verilen altı özel çıkartmayı römork üzerinde belirtilen yerlere yapıştırmanız isteniyor. Ayrıca sizden dört ölçüyü Pro Trailer Backup Assist sistemine girmeniz isteniyor. Daha sonra bu römorka bir isim vererek tüm bilgileri sistemin bilgisayarına kaydediyorsunuz. Sisteme 10 römork bilgisini ayrı ayrı kaydetme imkanı bulunuyor. Artık sistem hazır, hemen kullanabilirsiniz.

Ford-Pro-Trailer-Backup-Assist  Ford-Pro-Trailer-Backup-Assist 

Pro Trailer Backup Assist sistemine yüklediğiniz bilgiler sayesinde artık aracınız römorkunuzun ne kadar büyük olduğunu biliyor, bu bilgileri elektronik kumanda sisteminde kullanacak. Ford benzer sensörleri gerek otomatik park kontrol sistemi gerekse, şerit takip sistemi için kullanmakta. Pro Trailer Backup Assist sisteminde sensörlerden gelen bilgiler ile siz direksiyonu serbest bıraktıktan sonra sistem aracın yönünü ve hızını ön panelden bir düğme ile sizin verdiğiniz komuta göre yönlendirmekte. Tabii siz de yine paneldeki geri görüş kamerasına bakarak römorku hangi yöne yönlendirmek istediğinizi sisteme aktarmak zorundasınız.

Tecrübeliler için bir alışma, hatta yeniden öğrenme süresi gerebilir. Acemiler için de bir dize deneme gerekir, ama sistem çok pratik ve işi çok basite indirgemiş. 2016 model Ford F-150 üzerine monte edilmiş Pro Trailer Backup Assist sistemine ait bir videoyu aşağıda siz yatvitrini.com okuyucuları ile paylaşıyoruz.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.