Satılık Tekneler

Rekortmen yelkenli Wild Oats XI yenilendi
14.12.2015 Rekortmen yelkenli Wild Oats XI yenilendi
Sahibinin isteği doğrultusunda her yıl bir takım modifikasyonlarla geliştirilen, Sydney - Hobart yarışlarının efsane yarış yelkenlisi Wild Oats XI, bu kez adeta sınıf atladı. 30 metre boyundaki yelkenli, 14 metresi tamamen yeniden tasarlanan burnuyla yeni rekorların peşinde olacak.
 
Dünyanın en prestijli, uzun soluklu yat yarışı olarak kabul gören Rolex Sydney Hobart yarışlarında, şimdiye kadar ki on startın sekizinde zafere ulaşan Wild Oats XI, dişli rakiplerine rağmen bu yıl da hayli iddialı. Mark Richards’ın dümenciliğini yaptığı 18 kişilik ekip, finiş hattını geçen ilk tekne olacağından emin.

Wild Oats XI
 
Supermaxi kategorisindeki Wild Oats XI’in sahibi Bob Oatley ve oğlu Sandy’nin, asıl tasarımcısı John Reichel, Mark Richards ve üretici McConaghy Boats ile birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda, bu modifikasyon ortaya çıktı. Suda daha fazla ‘yüzen’ yeni burun, daha büyük ve daha güçlü yelkenlerle birlikte, şampiyon yelkenliye her seyirde daha yüksek süratler getirdi. Dünyanın en gelişmiş akışkanlar dinamiği bilgisayar programlarının kullanıldığı modifikasyon çalışmaları, Wild Oats XI’i yaklaşık iki metre daha uzun bir burna kavuşturdu ancak; Hobart yarış kuralları gereği 100 feet’i aşan teknelerin yarışa katılması yasak. Bu sebeple tasarım, kıç taraftan iki metre kesilerek optimize edildi ve tamamlandı. Yenilenmiş halinde, Wild Oats XI’in hali hazırdaki salma kasası, dümen palası, daggerboard’ları, DSS kanadı veya armasında herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duyulmadı. Tüm bunlara ek olarak, gövdesinde 500 kilogramdan fazla ağırlık tasarrufu ortaya çıktı. Yeni nesil yelkenlerin ultra-hafif yapısı sayesinde, fazladan 300 kilogram daha ağırlık tasarrufu olacağı hesaplanıyor.
 
On gün önce tamamlanan modifikasyon çalışmalarının ardından Wild Oats XI, yaklaşık 300 deniz mili mesafeli bir deneme seyri gerçekleştirdi. Büyük Rolex Sydney Hobart yarışına kadar tekne testlere devam edecek. 
 
En iddialı rakipleri Amerikalı Comanche ve Rambler 88 ile yerli katılımcılar Perpetual Loyal ve Ragamuffin, büyük yarışta Wild Oats XI’i zorlayacak. 1 gün, 18 saat, 23 dakika ve 12 saniyeyle Hobart yarışının rekoru hala Wild Oats XI’e ait. 
 
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder