Satılık Tekneler

Rahmi Koç'tan Amerika Çıkartması
31.10.2014 Rahmi Koç'tan Amerika Çıkartması
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Amerika’yı megayatlarla fethetmeye hazırlanıyor. Miami Herald gazetesinin önceki günkü haberine göre Rahmi Koç, hem Amerika’da megayat üretmeyi, hem de Türk megayatlarını ABD pazarına çıkarmayı planlıyor. 

Rahmi Koç'tan Amerika Çıkartması

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç Miami’de milyonlarca dolarlık büyük bir tersaneyi geçen yıl almıştı. Rahmi Koç dev tersanede ürettiği megayatları Türkiye'de de satışa sunacak. Her yıl zamanının bir kısmını ABD’de Florida eyaletinin Miami şehrindeki tatil evinde geçiren Rahmi Koç, burada da yatırımlarını sürdürüyor. Bilindiği gibi Koç Holding bünyesinde, yattan tankere ve askeri gemilere kadar hemen her tür deniz taşıtını üreten RMK Marine tersanesi olduğunu yazan Miami Herald gazetesi, Koç ailesinin Türkiye’deki işleri ve yatırımları hakkında okuyucularına detaylı bilgiler veriyor.

Rahmi Koç'tan Amerika Çıkartması

Miami Herald gazetesi, Rahmi Koç’un geçen yıl Miami’deki Merrill - Stevens adlı büyük bir tersaneyi satın alarak, ismini RMK Merrill - Stevens olarak değiştirdiğini ve bu tersaneyi Türkiye’deki RMK Marine ile işbirliği içinde kullanmayı düşündüğünü yazdı. Koç’un Kasım 2013’te satın aldığı tersane, Miami Nehri’nin iki kıyısına yayılmış durumda. 24 bin metrekare üzerine kurulu olan tersanede 30 kişi çalışıyor. 1923 yılında kurulmuş, ancak tersaneye ismini veren James Merrill ve Alonzo Stevens, işin temellerini 1885’te Jacksonville’de atmış. 

Rahmi Koç'tan Amerika Çıkartması

Miami Herald’a röportaj veren Rahmi Koç, tersaneyi azınlık ortağı John Spencer ile birlikte modernize edip büyüteceklerini söyledi. Bugüne kadar Nicholas Cage, Johnny Depp ve Ivana Trump gibi ünlü isimlere de tekne üreten tersane, megayatlara hazır hale getirilecek. Tersane şu an 76 metrelik yatları üretebiliyor. Ancak nehrin dar olması zorluk yaratıyor. Bu yüzden özel bir vinç sistemi kurulması gündemde.

Rahmi Koç'tan Amerika Çıkartması

Tersane, RMK Marine’in Türkiye’de ürettiği megayatları pazarlamak için de kullanılacak. Rahmi Koç, “Para, büyük tekneler ile kazanılır” dedi. Koç, Panama Kanalı’nın genişletilmesinin ve Miami’nin uluslararası sermaye için çekiciliğinin artmasının denizciliğe yarayacağını belirterek, Miami’nin büyük bir yat merkezi haline geleceğini de söyledi. Böylece yeni tersane, RMK Marine tarafından üretilen özel yatların Amerikan pazarına giriş noktası da olacak. Koç, “Yat endüstrisi geri dönüyor. İnsanlar daha büyük ve daha yeni yatlar istiyor” dedi. Koç’un ortağı Spencer, endüstrinin toparlanma sinyalleri verdiğini belirterek tersanenin şimdiden dolduğunu ve 2015 siparişlerini almaya başladıklarını söyledi.

Rahmi Koç'tan Amerika Çıkartması  Rahmi Koç’un Miami’de tersane dışında yatırımları da var. Koç ailesinin içinde yer aldığı bir yatırım grubu, Miami’nin tarihi ‘Surf Club’ına 116 milyon dolara ortak oldu. 35 dönümlük okyanus kıyısı bu araziye, bir adet Four Seasons otel ve rezidanslar yapılacak. Surf Club’a ortak olan yatırımcı grubun adı Fort Capital. Miami Herald gazetesi projeyi yürüten Fort Capital ile Koç’un, Bahamalar’da bulunan Norman’s Cay adlı ada için de planları olduğunu yazdı. Adada lüks bir tatil beldesi kurulması, bir uçak pisti ve marina yapılması gündemde. Koç bu yatırımla ilgili olarak, “Sessiz ortağım” dedi. 
Rahmi Koç tekneleri çok sevse de, büyüme kararlarında hep finansal verilerin göz önüne alınacağını söyledi. Koç, “Burayı hayır için almadım. Para kazanmamız lazım. Yatırımı arsadan ve yapıdan olabildiğince faydalanmak için yapıyoruz” dedi.

 
Tersanenin azınlık hissedarı ve CEO’su John Spencer (59) Amerikalı. 2009’da yöneticisi olduğu tersane ekonomik kriz nedeniyle kapanmanın eşiğine gelince, elde avuçta ne varsa ödeyip tesisi kiraladı. Ancak tersane bir zaman sonra Coconut Grove Bank adlı bir finans kuruluşunun eline geçti. Miami Herald’ın haberine göre Rahmi Koç, Miami Nehri kıyısında yemek yerken arkadaşı Finlay Matheson kendisine tersaneyi göstererek, zor durumda olduklarını anlattı ve tersaneyi almak isteyip istemediğini sordu.

Koç ilgilense de, David Marlow adlı girişimci hızlı davranıp 2011’de tersaneyi bankadan 6.6 milyon dolara aldı. Marlow tersaneyi satmakla hiç ilgilenmiyordu. Koç o dönem için “Satmak istemeyen birinden almak kolay değil” dedi. Ancak sonunda Marlow razı oldu. Koç, tersane arsası için 7.7 milyon dolar ödediğini ve iş için de ayrı bir ödeme yaptığını söyledi.
Rahmi Koç'tan Amerika Çıkartması 
“Benim eskiye karşı ilgim vardır” diyen Rahmi Koç için 1895 yılında kurulmuş olan tersane ayrı bir anlam ifade ediyor. İstanbul’daki Rahmi Koç müzesinde sergilenen 1893 model bir buharlı yat-Ysolt, 1965 yılında dünya turu yapan ilk Türk yelkenlisi olan Kısmet yelkenlisinin de Rahmi Koç müzesinde olduğunu okuyucularına aktaran gazete, müzenin bu yıl envanterine 1873 yılı Hollanda yapımı buharlı römorkör The Rosalie’nin de eklendiğine yer verdi. 


Kaynak : http://www.miamiherald.com/

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder