Satılık Tekneler

Proteksan Turquoise İsmi, Turquoise Yachts olarak Değiştirildi
10.04.2015 Proteksan Turquoise İsmi, Turquoise Yachts olarak Değiştirildi
Danimarkalı süperyat tersanesi Oceanco’nun sahibi Ummanlı işadamı Mohammed Al Barwani’nin, şirketin büyük hisselerini alması sonrasında firmanın ismi de değiştirildi. Dünyaca tanınmış Türk süperyat üreticisi Proteksan Turquoise, ismini Turquoise Yachts olarak değiştirdi.

Proteksan Turquoise İsmi, Turquoise Yachts olarak Değiştirildi

Her iki tersanenin de piyasa açısından çalışmaya ayrı olarak devam edeceği, Hollanda ve Türk şirketleri tarafından doğrulandı. Bu ayrı çalışmanın, her iki tersaneye de aynı kişinin sahip olması nedeniyle, herhangi bir sinerji paylaşması olmayacağı anlamına gelmez.

Al Barwani'nin Turquoise Yachts ile ilgili yaptığı açıklamalarda fazla detay vermemesine rağmen; 2010 yılından itibaren devraldığı Oceanco tersanesinde kazandığı deneyim ve elde ettiği büyümeye devam edeceği tahmin ediliyor. Piyasalar ise Turquoise Yachts’ın gelecekte, performansının belirgin bir şekilde değişeceği beklentisi içinde.

Al Barwani’nin Danımarka’daki Oceanco tersanesini satın alması sonrasında kayda değer bir gelişme izlendi. Tersane şu anda 100 metre (328ft) üstü süperyatların inşasına başladı.

Al Barwani’nin süperyat sektöründeki bu ikinci yatırımı sonrasında, pazarın görünümü iki şirketin birbirine tamamlayıcı bir görev üstlenmeleri yönündedir. Oceanco tersanesi 75m-80m (246ft-263ft) arasındaki yatları üretmeye odaklanırken, Turquoise Yachts 70 metreye (230ft) kadar yatlara konsantre olacaktır. Turquoise Yachts’ın halen devam etmekte olan 75 metre uzunluğundaki projesi en büyük projesi olacaktır.

Turquoise Yachts'ın kurucusu ve CEO'su Mehmet Karabeyoğlu, 2001 yılında kurdukları tersanenin birleşme sonrasında, 80 metreye kadar olacak yatların üretimi üstünde çalışacaklarını belirterek; "ilginç bir kombinasyon olacak" demişti. 

Her iki tersanenin birleşmesi ile halen devam etmekte olan projelerin sonlanması sonrasında, belirlenen ilkeler devreye girecek. Turquoise Yachts’ın elinde, 2018 yılında teslim edilecek olan Andrew Winch tasarımı bir süperyat ile, 47 metre boyunda ve 2016 yılında teslim edilecek H2 Yacht Design tasarımı olan bir başka yat projesi bulunuyor.

Proteksan Turquoise İsmi, Turquoise Yachts olarak Değiştirildi

Daha önceki basın açıklamalarında Al Barwani; “Biz tam olarak bu iki marka arasındaki farklılıkları korumak istiyoruz, her birinin farklı özelliklerine saygı duyuyoruz. Her birinin kendi ayrı gücü var ve tamda bu nedenle ikisine yatırım yaptık. Farklı müşteri segmentleri, farklı ihtiyaçları karşılama özellikleri ile ihtiyaçları karşılamak için farklı stratejilere sahip olmanın en iyi yol olduğunu düşünüyoruz.” demişti.

Umman’ın en büyük işadamlarından birisi olan Al Barwani enerji, madencilik, mühendislik firmalarının yanı sıra otelcilik ve sigorta sektörlerinde bir dizi yatırıma sahip bulunuyor.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder