Satılık Tekneler

Plastik Atıklardan Tekne Üretimi
22.03.2016 Plastik Atıklardan Tekne Üretimi
Plastik, tüm dünya çapında okyanuslar, denizler, nehirler ve kanallardaki en büyük sorun. Daha şimdiden yapımında plastik atık malzemelerin kullanıldığı, geri dönüşümlü malzemeden üretilmiş altı tekne hizmet vermeye başladı. Çevre kirliliği ile mücadele edenlerin, Amsterdam kanallarından topladıkları pet şişe ve plastik torbalar ile altı adet teknenin üretildiği duyuruldu. Hollandalı bir sosyal sorumluluk vakfının Plastic Whale ismini verdiği proje doğrultusunda, kanallarda çevre temizliği amacı ile toplanan atık plastik malzemeler geri dönüştürülerek tekne yapımında kullanılıyor.

Plastic-Whale-boat

Plastic Whale, Amsterdam kanallarında çöp toplama faaliyetlerini geleneksel Hollanda kanal tekneleri yerine, artık kendi üretimleri olan geri dönüşümlü altı tekne ile yapmaya devam ediyor. Plastic Whale firmasının yöneticisi Bas Stok'a göre proje, vakfın sosyal sorumluluğunun Amsterdam kanallarında ve dünyadaki deniz, göl ve akarsulardaki plastik kirlilik seviyeleri hakkında farkındalık yaratma çabalarının bir parçası.

Bugüne kadar şirket, sadece Amsterdam kanallarından 35.000’den fazla plastik şişe ve binlerce plastik torbayı kendi başlarına toplamışlar. Sosyal sorumluluk şirketinin kurumsal ticari faaliyetlerinden sorumlu olan Bas Stok, daha önceden Hollandalı bira markası Heineken’in kurumsal sürdürülebilirlik yöneticisi olarak görev yapmaktaydı. Stok, grubun nihai hedefinin tüm dünya çapında temiz sular görmek olduğunu söylüyor. 

Plastic-Whale-boat-2

Stok, yaptığı açıklamada projenin, beş yıl önce atık plastik şişelerden bir tekne yapmak olarak başladığını söylüyor. Projeyi sosyal medyada ilk duyurmaları sonrasında, 1.250 kişinin kendilerine katılarak kanallardan plastik topladıklarını ifade ediyor.

Ancak, ondan sonraki aşamalar hiç de kolay olmamış. İlk önce yeteri kadar plastik atık toplanmasına çalışılmış. Sonra atıkların içerisinden polyethylene terephthalate (PET) malzemeden olan gıda ve içecek atıkları ayıklanarak, tekne yapımına başlanmış.

Plastic-Whale-atık

İlk teknenin üretimi sonrasında, yerel şirketler ve yöneticilerin dikkatini üzerlerinde toplamayı başarmışlar. Şirketlerin arayıp kendilerinin de çöp toplama konusunda sponsor olmak, destek vermek istemeleri sonrasında, vakıf bu konuda bir şirket oluşturmuş. İşte bu aşama da Plastic Whale ortaya çıkmış. Şirket efektif bir şekilde, tarihi su yollarında yapılan temizlik çalışmaları sonrasında, toplanan atıkları, geri dönüşümle yeniden aynı amaç için kullanılmasını sağlamaya devam ediyor. Artık Amsterdam kanallarında tamamen geri dönüşümlü plastik tekneler temizlik yapıyorlar. Tabii ki, yeni geri dönüşümlü tekneler Amsterdam kanallarını gezen turistlerinde büyük ilgisini çekiyor. Hatta, bu konuda turistler için bile turlar düzenlemeye başlanmış. 1,5 saatlik bu tur için 22,5 Euro isteniyor.

Plastic Whale, en son altıncı tekneleri ile kanal temizliği hizmetine başlamış. Son teknenin sponsoru ise, büyük bir halı üreticisi olan Interface.

Interface

Plastic Whale projesi, artık uluslararası boyutta adımlar atmaya hazırlanıyor. Şu anda İngiltere ile görüşmeler devam ediyor. Şirketin bir başka hedefi ise daha büyük bir tekne üretmek. Bir sonraki tekne 8,5 metre uzunluğunda olacak. Bir başka projeleri ise, 5,5 metre uzunluğunda solar teknolojiyi kullanan elektrik motorlu bir tekne. Küçük tekne ile kanallardaki daha dar yerlere girilerek bu noktalar temizlenebilecek.

plasticwhale.com


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.