Satılık Tekneler

Phoenicia II
20.01.2017 Phoenicia II İtalya’da çalışmalarını sürdüren Rus tasarımcı Igor Lobanov, yeni 133 metre uzunluğundaki yelkenli Phoenicia II konseptinin görüntüleri ile, yine benzersiz bir tasarıma imza atmanın haklı gururunu yaşıyor. Nefes kesici güzellikteki yelkenli, tasarımcının daha önce 100 metrelik Phoenicia olarak tanıttığı modelin yeni bir versiyonunu temsil ediyor.

Phoenicia II

Adını Fenikelilerden alan Phoencia II, tarihi görünümlü modern tekniğin izlerini taşıyor. 133 metre uzunluğunda olacak yelkenlinin, açık güvertelerini çevreleyen her detayda harika tasarlanmış desenler oldukça etkileyici..

Tasarımın kıç güvertesinde, son zamanlarda bütün büyük yatlarda gördüğümüz helikopter pistinin de olduğu, çok geniş açık güverteleri bulunuyor. Helikopter pisti, bu büyüklükteki yatlarda görülüyordu, ancak yelkenli megayatta ilk olduğunu söyleyebiliriz. Phoenicia II 'deki bir başka önemli konsept tasarım fikri ise; farklı duyguların yaşanması ve ışığın gölge oyunlarından faydalanabilmek için bir önceki tasarımda Arap etkisi veren desenlerin günümüz modern çizgisine bürünmeleridir. Ancak, desenlerin güneş ışıklarını filtreleme fonksiyonları yeni Phoenicia II yelkenlisinde de devem ediyor.

Phoenicia II.

Tarihten izler taşıyan Phoenicia II'nin adını aldığı Fenikeliler, milattan önce 1550 yılları ile milattan sonra 300 yılları arasında, Doğu Akdeniz’de hüküm sürmüş ve tüm Akdeniz’e yayılmış bir medeniyet. Phoenicia II'nin alışkın olmadığımız burun tasarımı, yaklaşık 2000 yıl önce Akdeniz’de yaygın olarak, Fenikeliler, Yunanlılar ve Kartacalıların kullandıkları trireme tarzı eski savaş gemilerini anımsatıyor.

Phoenicia II..

Igor Lobanov, “antik bir kraliyet gemisi”nin 1000 yıllık bir geçmişe sahip olması duygusunun ardındaki düşünceden hareket ile, “Fenike” kavramını uygun bir şekilde yeniden canlandırmak istiyor. Fenikeliler, günümüzde Yunan alfabesi olarak bilinen tarihi alfabeyi onlara veren kültür. Yunanlılardan sonra alfabe, Romalılara, Latinler ve Slavlara, hatta Moğollara bile kril alfabesi olarak geçiyor. Sonuç olarak, tarih haritalarında Doğu Akdeniz’deki ince bir bölge olarak bilinen Finikelilerin ürettikleri alfabe, günümüzde halen Avustralya’dan Rusya’ya kadar uzanan büyük bir coğrafyada kullanılmaya devam ediyor.

Phoenicia II...

Fenikeliler Akdeniz'in tamamında ticaret yaptılar. Bu denizin çevresinde yaşayan ulusları ve kültürleri fazlasıyla etkilediler. Fenikeliler, Doğu ile Batı arasında, modern Müslüman ve Hristiyan kültürleri arasındaki en önemli bağlantıdır. 

“Phoenicia” veya “Fenike” kelimesi, farklılıklarla yüzyıllardır birlikte yaşamış olduğumuzun sembolik bir ifadesidir. 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder