Satılık Tekneler

Phantom Venom Geri Dönüyor
18.03.2016 Phantom Venom Geri Dönüyor
1960 ve 1970’li yılların klasik yarış sürat teknesi geri dönüyor. İngiltere’nin Güney Batısında yaşayan bir girişimci “hayalleri süsleyen” efsane İngiliz spor teknesini yeniden canlandıracak. 

Phantom-Venom

İngiltere’nin Plymouth kentinde çalışmalarını yürüten Iain Johnson, Phantom Sports Boats kalıplarını iki yıl önce satın almıştı. Şimdi de serinin ilk tanıtım teknesine son dokunuşları yaparak, uluslararası pazarlarda satışa sunmaya hazırlanıyor. 1960’lı yıllarda nefes kesici performansı ile efsane olan sürat teknesinin yeni modeli Phantom Venom, bu yıl sonunda teslim edilebilecek.

Phantom sürat tekneleri, sportif tasarımları ile hem yarışlarda hem de ailece kullanılması sayesinde, 1970’li yıllardaki sürat yarışlarının en büyük oyuncusu idi. Her şey Phantom’un kurucusu Steve Baker’ın, 1969 yılında tasarladığı Phantom 16 ile 1971 yılında Class 3 Offshore Powerboat Şampiyonasında kazandığı zaferle başladı. Kısa süre sonra da Phantom 16, gezi teknesi olarak pazara sunuldu ve sadece bu model ilk yıl içinde 28 adet satılma başarısı elde etti. Ürün gamına yeni eklenen 18 feet tekne ile başarıları gelişirken, yeni tekne ile de yarışlara adını yazdırmaya ve efsane olmaya başladı. 

Phantom 16

1980’li yıllarda İngiltere’deki yarışlarda, Phantom sürat teknelerinden birini kullanan pilotlardan birisi de Iain Johnson idi. Phantom sürat teknelerinin derinden etkilediği bu başarışı, iş adamını 1990’lı yıllardan itibaren ortadan kaybolan efsane tekneyi yeniden canlandırma hayaline yönlendirdi. 

Phantom 16 ve  sürat teknelerinin orijinal kalıplarını satın alan Iain Johnson, yeni kurduğu tersaneye Phantom Sports Boats ismini vererek hayalleri gerçeğe dönüştürüyor. Projeye bir de üniversite desteği verilmiş. Plymouth Üniversitesi’nin Denizcilik Yenilik Merkezi - Marine Innovation Centre (MARIC)’de projeye finansal ve bilimsel katkıda bulunmuş.

Phantom 18

Orijinal Phantom 18 gövdesinin güncellenmiş modelinde, dıştan takma 200 HP Evinrude E-TEC G2 motor kullanılacak ve motor dahil fiyatının 55.000 Euro civarında olması bekleniyor. Sadece motorunun 22.000  Euro civarında olduğu düşünüldüğünde, piyasada çok etkiliyici bir sürat teknesi olacağını söyleyebiliriz. Kendi motorunu kendisi taktırmak isteyen müşterilere ise, sürat teknesi donanımsız olarak 30.000 Euro’ya satılacak.
Yeni nesil sürat teknesinin üretiminde reçine infüzyon teknolojisi kullanılarak, teknenin gövdesi güçlendirilecek. Renk ve aksesuarlar ise isteğe bağlı olarak seçilebilecek. Performans açısından baktığımızda ise, girişimci Iain Johnson’a göre 200 HP dıştan takma motor ile 60 knot hızı rahatlıkla aşabilecek.

Iain Johnson, tanıtım için hazırlanan modelin son aşamalarında olduğunu ve Eylül ayında düzenlenecek, İngiltere’nin en büyük yat fuarı olan 2016 Southampton Boat Show’da sergileneceğini söylüyor. Üretiminin % 75’ini ihraç etmeyi hedefleyen Phantom Sports Boats, daha sonra Dubai ve Miami Boat Show’lara katılmayı hedefliyor. 

www.phantomsportsboats.co.uk
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder