Satılık Tekneler

Petrol Fiyatlarının Rotası
21.01.2016 Petrol Fiyatlarının Rotası
2011 yılında 100 dolar seviyesinin üstüne çıkan petrolün varil fiyatının, 5 yıl süren yüksek fiyat politikasından sonra keskin dönüş yaparak sert düşüşü yat sektöründe nasıl etkiler gösterecek?

Düşen petrol fiyatları en küçüğünden en büyüğüne kadar sahip oldukları yatları ve yatların kullanım masraflarını doğrudan etkileyecek mi?

Petrol fiyatlarındaki düşüş bu hızla devam ederse, litre fiyatı bir litre sudan bile ucuz olacak. Geçtiğimiz yıl Aralık ayının başından bugüne kadar, % 30 düşen Brent petrolünün varil fiyatı bu hafta 30 doların da altına indi. Pek çok ekonomi analistinin tahminine göre, petrolün varil fiyatının 10 dolar seviyelerine bile inmesi olasılık dahilinde.

petrol

Petrol piyasalarında fiyat projeksiyonu yapılamıyor, kimse doğru olarak öngörüde bulunamıyor. Geleceğe ilişkin uzmanların yaptıkları tahminler birbirinden çok farklı değerlerde. 20 dolar diyen de var, 100 dolar da. Daha geçen yılın Ağustos ayında 2016 yılı için yapılan tahminlerde, 59 dolar averaj fiyatı nerede ise 40 dolar daha düştü ve 20 dolar seviyelerinde seyrediyor. Düşen petrol fiyatları sonrasında, yüksek kullanım maliyetleri nedeniyle marinalardan çıkamayan, motoryat ve powerboatları bu yaz denizlerde görmemiz büyük olasılık.

Petrolün varil fiyatının sadece ekonomik etkilerle değil, aynı zamanda sosyal ve politik nedenlerle değiştiğini biliyoruz. Ekonomideki arz ve talep dengelerinin ötesinde, fiyatı etkileyen pek çok etkenin rüzgarı ile petrol fiyatının rotasında değişimler gözlemleniyor.

2016 Avrasya Boat Show’da motoryat satışları, bize tüketicinin nabzını ölçmeye yardımcı olacak. Yeni dönemde dizel motorlar yerine, fiyatları daha uygun olan benzinli motoryatlar tercih edilebilir. 

petrol

Son 30 yılın en düşük petrol fiyatı, 1998 yılının Aralık ayında varil fiyatı 16 dolar idi. Düşen petrol fiyatı 2008 yılının Ağustos ayında ise, zirve olan 143 dolara tırmanmıştı. 2011 yılından bu yana 100 doların üstünde seyreden dolar yüksek fiyatına rağmen, özellikle iş çevrelerinin geleceğe yönelik tahminlerinde kararlı duruşu ile işleri kolaylaştırmıştı. Petrol fiyatının ne olacağını doğru tahmin edemeyen iş dünyası için gelecek daha zor olacak.

Fosil yakıtların özellikle de petrolün gerçek fiyatının, şu andaki pazar fiyatı olmadığını çok kişi söylüyor. Sosyal ve politik nedenle sert düşüşe devam eden petrol fiyatlarına karşı, alternatif enerji fiyatlarında da düşüş görülüyor. Konvansiyonel enerji fiyatlarının gerçek değerinin altında olduğu bugünlerde, alternatif enerji kaynaklarındaki teknolojik gelişimler ve büyük yatırımlar fiyatların düşmesine sebep oluyor. 

Hepimizin hem fikir olduğu tek konu herhalde, ticaretin faydalı olduğudur. Ticaret için yatırımcı ve finans, birincil unsurlar. Geleceği belirsiz bir ortamda yeni yatırımcı bulmak veya yüksek maliyetli finansal kaynak kullanmak en büyük risk.

chart-1 chart-2

Bu kadar belirsizlik içinde yat imalat sektörü ve de özellikle yeni sipariş almak açısından, süperyat üreticilerini zor günlerin beklediğini söylemek için kahin olmak gerekmiyor. Düşüş gösteren petrol fiyatlarının son kullanıcı fiyatlarına yansıması, ülkelerin vergi politikaları nedeniyle pek olasılık dahilinde değil. Yat üretim sektörünün vitrinindeki süperyatlara yapılacak yatırımların azalma göstermesi, tüm sektörü nasıl etkileyecek? Buna rağmen, petrolün düşük fiyatı nedeniyle alım gücü artış gösterebilecek geniş kitlelerden, sektöre ne kadar fon akışı olabileceğini tahmin daha zor. 

Petrol devi Suudi Arabistan ile ambargosu kalkan İran arasındaki politik ve sosyal gelişmeler, petrol fiyatlarında tüm dünya ekonomisine zarar verecek duruma geliyor. Petrol üreten ülkeler kendi uzun vadeli çıkarlarını unutup kısa vadeli bir güç gösterisine girmiş durumdalar.

Roman-Abramovich

Süperyat endüstrisinin son yıllardaki gözde alıcıları Rus oligarkların, geleceği de sektör için çok önemli. Kısa süre içinde Rusya’nın en zenginleri arasına giren genç jenerasyon dolar milyarderlerinin, petrolün anormal değer kaybı sonrasında büyük sıkıntılara gireceği düşünülüyor. Dünyanın en büyük süperyatlarından birinin sahibi olan Roman Abramovich’in, yıl başından bu yana geçen kısa süre içinde 820 milyon dolar kaybettiği tahmin ediliyor.

Halen üretimi devam eden ve tamamlandığında dünyanın en büyük süperyatı olacak Project Omar’ın ve 110 metre uzunluğundaki Dilbar süperyatının sahibi bir başka Rus milyarder Alisher Usmanov’un kaybının ise, 910 milyon dolar olduğu ifade ediliyor. Bu büyüklükte kayıp yaşayan Arsenal kulübünün de sahibi olan 1953 doğumlu Rus oligark, yeni yatına acaba 2016 yılında kavuşabilecek mi? Ya da nakit sıkışıklığına düşen petrol milyarderlerinin sahip oldukları dünyanın en büyük süperyatları el değiştirecek mi?

eclipse

Gariptir ki, petrol fiyatlarının karmaşık seyri devam ettiği sürece, uzmanların görüşleri havalarda uçuşmayı sürdürecek. Kağıt üzerinde belirsizlikleri değerlendirmek, gerçek yaşamdaki kayıp ve kazançları bire bir yaşayanlara göre çok kolay. Bir yanda kayıpları yaşayanlar olurken, mutlaka bir yanda da kazananlar olacak. 

Petroldeki fiyat hareketliğinin ekonomik maliyeti, hiç de önemsenemeyecek kadar küçük değil. Petrolün belirsiz rotası yat endüstrisini nasıl etkileyecek, tahmini hiç de kolay değil!

Emre GÜLER
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.