Satılık Tekneler

Pervane Kazaları
17.03.2014 Pervane Kazaları

Teknedeki en büyük tehlikelerden birini “göz görmeyince gönül katlanır” cümlesiyle tanımlayabiliriz.  Dönüş hızı ve gücü yüzünden bu gizli tehlike suyun içinde habersiz yüzen bir kişinin yaralanmasına, sakat kalmasına hatta ölümüne neden olabilir.  Bu gizli tehlike motor pervanesidir.   Pervane kaynaklı kazalar teknede yaşanan ölümlerin %4’ünden sorumludur ve yaralanmalar da gittikçe daha sık görülmektedir.

Pervane Kazaları  Su seviyesinin altında çalıştığından pervanenin tekneyi kullananlar, yolcular, yüzücüler ya da su kayağı yapanlar tarafından görülmesi mümkün değildir.  Pervane çarpması kazaları denize adam düşmesi ve “ölüm çemberi” olaylarında da sıkça görülür.  Denize adam düştüğünde dümeni hemen denize düşene doğru çevirerek teknenin kıç tarafını kazazededen uzaklaştırmalı, aynı anda da tekneyi boşa alarak pervanenin dönüşünü durdurmalısınız. 

“Ölüm Çemberi” denilen olay tekneyi kullanan kişinin denize düşmesi ya da dümen hakimiyetini kaybetmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.  İçten ya da dıştan takma motorlarda pervane hemen hemen her zaman saat yönünde dönerken tekne de ileri doğru hareket eder. Bu da “pervane yalpası” denilen duruma sebep olur ve dümen kontrolü kaybedildiğinde verilmekte olan gazın miktarına göre teknenin daireler çizmeye başlamasına sebep olur.  Dolayısıyla denize düşen kişinin tekne tarafından ezilmesi ve pervanenin kişiye çarpması tehlikesi belirir.Şans eseri bu videodaki kişiler “ölüm çemberi” alanının dışına düşerek kurtulmuşlardır. Pervane çarpmasını engellemek için aşağıdaki önlemleri almakta fayda vardır:

Tekneye biniş ya da iniş esnasında motoru çalıştırmayın.

Motoru çalıştırmadan önce herkesin güvenli bir şekilde binmiş ve oturmuş olduğundan emin olun.

Yolcuların seyir halindeyken kıç aynada, küpeştelerde, koltuk arkalıklarında ya da teknenin burnunda oturmalarına izin vermeyin

Denizde yüzenlere, dalgıçlara, su sporları yapanlara yakın seyir yapmayın.

Her zaman çevrenize dikkat edin.

Pervane çarpmalarından korunmak için bazı cihaz ve araçlar da bulunmaktadır:

Pervaneyi tamamen ya da kısmen çevreleyen pervane korumaları

Bazı durumlar mevcut olduğunda motoru otomatik olarak durduran devre kilitleri

Mürettebatın üstünde taşıdığı denize düşme durumunda alarm veren ve motoru durduran elektronik sensörler.

Denizde her türlü kazayı önlemek için ilk kuralın tehlikelerden haberdar olmak ve önlemleri ciddiye almak olduğu bilinmelidir.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 

avaramo

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.