Satılık Tekneler

P430 127M Açık Arttırmada
29.06.2016 P430 127M Açık Arttırmada
2014 yılının ilk yarısında farklı basın yayınlarında, İtalya Civitavecchia kentinde çalışmalarını sürdüren Privilege Yard tersanesinin finansal sorunlar yaşadığına dair haberler yer almıştı. Yayınlanan haberler, raporlar ve ödenemeyen maaşlar, o tarihlerde tersanede üretimi devam eden 127 metrelik projenin bu tersanede olmasından dolayı ciddiye alınmamıştı.

P430

P430 projesinin üretimine, olası bir müşteriye satılmak üzere, 5 İtalyan bankasının oluşturduğu konsorsiyumun finansal kredisi ile 2008 yılında başlanmıştı. İtalyan Il Sole haber ajansına göre, Civitavecchia’daki Privilege Yard tersanesinde P430'un üretimi 65.000 metre kare alanda yapıldı ve bugüne kadar yaklaşık 40 milyon Euro harcandı.

O dönemlerde tersaneden yapılan açıklamada, 1.300 çalışanı çok başarılı işler yaptıklarını ve benzer boyutlarda 9 sipariş alındığını ifade etmişlerdi. Ünlü İtalyan girişimci Mario La Via, projenin devam etmesi için büyük çaba harcadı. Mario La Via, pek çok süperyat projesinin gerçekleşmesi için de çalışmalarda bulunmuştur. Bunların en dikkat çekeni ise, tamamlandığında dünyanın en büyük süperyatı olacak olan Kingdom 5KR projesi.

Privilege Yard

Abdeslam Laraki tarafından tasarımı yapılan 
P430 projesinin üretimine başlandığında, süperyatın 2012 yılında denize indirileceği açıklanmıştı. Aralık 2012’de konsorsiyumdaki bankalardan birisi olan Banca Etruria, finansal sorunları olduğunu açıkladı ve projeden desteğini çektiğini duyurdu.

Yine bir başka haber kaynağı Repubblica’ya göre, tersane bankalardan bu proje için 100 milyon Euro kredi kullanmış. Projeye, bankaların desteğini çekmesi sonrasında ise tersanenin kendi imkanları ile devam edildi. Ancak inşaat tam olarak 2014 yılının Mart ayında durduruldu.

P430-2

2015 yılının Haziran ayında Civitavecchia mahkemesinden, 210 milyon Euro borçlu olduğu açıklanması sonrasında tersanenin kapıları tamamıyla kilitlendi. O tarihten beri tersane ve 127 metre uzunluğundaki P430projesi hakkında pek bilgi yoktu. Ancak, geçtiğimiz günlerde P430 projesinin açık arttırmaya çıkartıldığı duyuruldu. İlk açık arttırmada tersanenin P430 ile birlikte tüm varlıkları için 94 milyon Euro istendi ama alıcı bulamadı. Şimdi ikinci açık arttırma 8 Temmuz’da yapılacak ve başlangıç fiyatı 59 milyon Euro olacak.

P430-3

Tersane tarafından broker ilanlarına çıkıldığında, “finansal olarak %82 tamamlanmış” ifadesi yer alan yat için, 279 milyon Euro isteniyordu. Süperyatın isteğe göre tamamlanabilmesi için gereken maliyetin ise, 80 milyon Euro olduğu ifade ediliyordu. 2014 yılında broker listelerinde yer alan P430 süperyatında, yat sahibine ayrılan bölümün 550 metre kare olduğu ve pek çok yüzme havuzu ile birlikte çok özelliği bulunuyor. P430 süperyatı ile birlikte satılığa çıkan tersanenin ilanı ise halen yayında duruyor. YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.