Satılık Tekneler

Ozmos Nedir ?
02.12.2015 Ozmos Nedir ?
Ozmos, fiberglas laminasyonun dejenere olması (bozulması) sebebiyle oluşan bir süreçtir. Teknenin kabuğunu oluşturan, fiberglasın içinde kalan reaktif maddelerin, deniz suyu içindeki kimyasal maddeler ile reaksiyona girmesi sonucu oluşur. Bu reaksiyon sonucu oluşan asidik sıvılar, jelkota dışarıya doğru basınç yaparlar ve sonunda kabarcıklar ve çatlaklar oluşur. Jelkot bu şekilde bir kez açıldığında, içerideki fiberglas suyu bir sünger gibi çeker. Ozmos sedece suyun dışarıdan karinaya girmesi ile oluşmaz, diğer bir sebep ise sintineden kabuğa sızan sintine suyudur. Bu sebeple sintineyi kuru tutmak için önlemler alınmalıdır.

ozmos nedir

OZMOS NE ZAMAN OLUŞUR ?
Arabalarda oluşan paslanma gibi korunmayan her tekne, zamanla ozmos belirtileri gösterecektir. Ozmosun oluşma zamanını etkileyen en önemli sebepler arasında; teknenin bağlı durduğu limandaki su, deniz suyunun sıcaklığı ve en önemlisi de teknenin inşa kalitesidir. Tekne yapısında bulunan bazı reaktif maddeler sebebiyle, bazen teknenin genç yaşlarında bile ozmos görülebilir. Bu yapısal bir sorun olduğunu gösterir ve tekne yapımcısına başvurulmalıdır. İyi inşa edilmiş teknelerde bile zamanla ozmos oluşacak ve kabarcıklar görülecektir. ĺşte bu sebeple yeni tekneler için de koruyucu bir epoksi tabakası uygulanmasını önermekteyiz.

 

OZMOSU TANIMAK VE TEDAVİ ETMEK, EN ÇOK GÖRÜLEN BELİRTİ, KABARCIKLAR
Kabarcıklar en sık görülen belirtilerdir ve bir kere fark edildiğinde hemen profesyonel incelemeye başvurmak gerekir. Kabarcıklar iğne başı büyüklüğünden el içi büyüklüğüne kadar çeşitli boyutlarda görülebilir. Kabarcığın içinin herhangi bir sıvı ile dolu olması potansiyel bir probleme işaret eder. Sıvının sirke benzeri keskin bir kokusu varsa, işaret ve başparmak arasında ovulduğunda yağlı ve yapışkan ise, çok büyük bir olasılıkla teknede ozmos vardır. Herhangi bir onarım işine girişmeden probleme neyin sebep olduğunu bulmaya çalışmalısınız. Bazı kabarcıklar ozmos sebebi ile oluşmaz. Bazen teknenin bazı bölgelerinde iğne ucu büyüklüğünde veya daha büyük kabarcıklar, su hattına yakın bölgelerde veya lokal olarak bazı bölgelerde görülebilir. Bu kabarcıklar serttir ve zor kırılırlar. İçleri açıldığında ise, kuru, kokusuz bir boşluk ile karşılaşılır. Bunlar büyük bir ihtimalle hava boşluklarıdır ve ciddi bir problem değildir. Yine de herhangi bir onarıma devam etmeden, teknenin nem durumu ölçülmelidir. Önlem almak her zaman tamirden iyidir ve yeni tekneleri de eskileri gibi koruma altına almakta doğru bir yaklaşımdır. Bu korumayı elde etmek için karinayi su geçirmeyen bir bariyer ile kaplamak gereklidir.
 GELSHIELD 200
BAKILACAK DİĞER BELİRTİLER –YILDIZ EKLİNDE ÇATLAKLAR  
Jelkot kırılgan hale gelmişse böyle bir oluşum olabilir. İnce çatlaklar jelkotta oluşan bir hasarı gösterir, buradan içeri giren su fiberde ozmos başlatmış olabilir.

İĞNE DELİKLERİ
Jelkotta görülen iğne delikleri, jelkotun etkisini azaltmış ve tekneye su çekimini hızlandırmış olabilir.

JELKOTTAN ÇIKAN CAM İPLİKÇİKLER
Jelkotta görülen cam elyaf iplik uçları, suyu jelkotun içinden kapiler çekim ile fibere ulaştırmış olabilir. 

HATALI JELKOT ÜRETİMİ
Hatalı karışım veya uygun olmaya koşullarda üretim, jelkotun yeterli sağlamlıkta olmaması demektir. Bu durumda, jelkot geçirgen (poröz) yapıda olabilir ve suyu çekebilir.
 

OZMOSA KARŞI KORUNMA
İyi bir koruma sistemi her zaman onarımdan daha iyidir. Bu sebeple, yeni teknelere de deniz suyundan koruma amacıyla, bir epoksi bariyer sistem uygulamak mantıklı gözükmektedir. Bu sistem teknenin jelkotu üzerine kurulur. Aslında tekne hiç suya inmeden yapılan ozmos koruma sistemi, en iyi seçenek olarak gözükmektedir. Bazı ünlü tekne üreticileri teknelerini International Gelshield Ozmos Koruma sistemi ile inşa etmektedir. Osmos başladıktan sonra veya kötü inşa edilmiş teknelerde, korumaya yönelik sistemlerin çalışmadığı göz önüne alınmalıdır. Gelshield Ozmos Koruma Sistemini, teknenize uygulamaya ba,lamadan tüm bu noktaları iyice düşünmelisiniz.

   
OZMOS KORUMA SİSTEMİNİN UYGULANMASI (GELSHIELD 200)
Sert bir fırça yardımıyla tüm karinayı, Yacht Line Super Cleaner ile temizleyin. Düşük basınçlı tatlı su ile yüzeydeki tüm kalıntıları temizleyin.

Interstrip ile tüm antifouling kalıntılarını temizleyin. Karinada herhangi bir hasar veya çatlama olup olmadığını kontrol edin. Hasar varsa Watertite Epoksi macun ile onarın. Tüm küçük alanlar Watertite Epoksi Macun ile doldurulmalıdır. Daha geniş alanlar Gelshield Solventsiz Epoksi ile astarlanmalıdır. Daha ciddi hasarlar bulunursa, suyun fibere girip girmediği kontrol edilmelidir. 
180 no zımpara ile jelkotu iyice zımparalayın. Zımpara artıklarını Yacht Line Super Cleaner ile temizleyin. Hacimce 3 kısım Gelshield 200 boya ile 1 kısım Gelshield 200 sertleştiriciyi karıştırın (Beş saat içinde kullanabileceğiniz kadar boyayı karıştırın). Kat arası zamanlara uyarak Gelshield 200 katlarını uygulayın. Katların karışmaması için Gelshield 200 iki ayrı renkte üretilmektedir. 5-6 kat uygulayın (kuru kalınlık en az 250 mikron olmalıdır). Daha sonra International A/F boyasını uygulayın.

Gelshield 200 (Osmos koruma sistemi) kullanıcıları için önerilen kullanım programları 

   Fırça/Rulo ya da Konvensiyonel Sprey ile Gelshield 200 uygulaması: 

Gelshield 200 (Gri) 110 mikron WFT = 50 mikron DFT 

Interfill 830 gerektiği şekilde 

Gelshield 200 (Yeşil) 110 mikron WFT = 50 mikron DFT 

Gelshield 200 (Gri) 110 mikron WFT = 50 mikron DFT 

Gelshield 200 (Yeşil) 110 mikron WFT = 50 mikron DFT 

Gelshield 200 (Gri) zehirli boya arakatı olarak 50 mikron DFT 

2 kat International Zehirli Boya 

Airless ile Gelshield 200 uygulaması: 


Gelshield 200 (Gri) 300 mikron WFT = 135 mikron DFT 

Interfill 830 gerektiği şekilde 

Gelshield 200 (Yeşil) 300 mikron WFT = 135 mikron DFT 

Gelshield 200 (Gri) zehirli boya arakatı olarak 50 ya da uygulama türüne bağlı olarak 135 mikron DFT 

2 kat International Zehirli Boya 

Gelshield 200’ün astar, bariyer ve arakat olması tüm durumlarda uygulama sürecini kolaylaştırır. 

1. Yüzeyi uygun bir şekilde hazırlayın. Daha önceden boyanmış yüzeylerdeki tüm boya katmanları atılmalıdır. Yeni bir jelkotta küf sökücülerin kalıntıları bulunabilir ki bunlar da temizlenmelidir. Hazırlıklar konusunda yukarıda anahatları verilen talimatları takip edin. 

2. Boyanacak yüzeyi solvent ve temiz bir bezle ovun. 3 numaralı ya da 7 numaralı incelticileri kullanın. (Daha büyük işler için 5 litrelik teneke kaplarda bulunan YTYA910 kullanılabilir.) Fazla solventi silmek için başka bir bez kullanılmalıdır. 

3. Seçeceğiniz bir yöntemle Gelshield 200’ün ilk katını uygulayın. 

4. Uygun kuruma süresi sonrasında (bunun için veri tablosuna bakın) gereken macun türünü kullanın. Ufak alanlar için Watertite epoksi macunu kullanılabilir. Bu, ufak alanların tamiratına uygun, çabuk kuruyan bir macundur. Daha uzun bir çalışma süresine sahip olduğu ve sertleştiğinde kolay zımparalandığı için, Interfill 830 geniş alanlar için en uygun macundur. 

5. Tüm macun uygulamalarından sonra, başka bir uygulamadan önce yüzeyi solvent ve temiz bir bez ile ovun.
 
6. Ürünün veri tablosunda verilen asgari kat atma sürelerine dikkat ederek, seçtiğiniz yöntemle sonraki Gelshield 200 katlarını uygulayın. 

7. International Zehirli Boyayı doğrudan Gelshield 200’ün üzerine uygulayın. Azami kat atma süresine ulaşılmamış ise bu işlem zımparalama olmaksızın yapılabilir. 
 

www.yachtpaint.com


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder