Satılık Tekneler

Okyanuslar Ocean Cleanup ile Temizlenecek
03.11.2016 Okyanuslar Ocean Cleanup ile Temizlenecek Rio Olimpiyatları sırasında denizlerdeki kirlilik gerçeği bir kez daha gündeme gelmişti. Şimdilerde ise, Hollandalı bir vakfın çözüm önerisi test edilecek. Pasifik okyanusunda, ''Okyanus Temizliği Vakfı''nın büyük ölçekli titreşim testi ile plastik atıkların temizlenmesine başlanıyor.

Ocean Cleanup

2016 yılının yaz aylarında düzenlenen, Rio’daki olimpik yelken yarışları parkurunun kurulması sırasında yarışçılar açısından suyun sağlık kalitesi ve kirliliği korku yaratmış ve manşetlere taşınmıştı. Ancak, su kalitesinin rekabete nasıl etki ettiği konusunda herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

2008 yılında Çin’de yapılan olimpiyatlar sırasında da sahildeki otlar çok fazlaydı. Her gün yerel yüzlerce balıkçının gayreti ile müsabakalar sorunsuz olarak tamamlanabildi. Bu konu bir kaç gazeteci dışında, pek fazla gündeme taşınmamıştı.

Ocean Cleanup-2

Rio’da ise yarışmacıların bazıları denizden bir şeyler topluyorlardı. Bunların atık mı yoksa ot mu olduğunu söylemek zor. Ama bir gerçek var ki, yelken ile hangi birimiz denize açılsak geriye dönerken yanımızda bir atık, bir hayvan ölüsü, bir sebze kısacası bir atık ile geri dönüyoruz.

Rio Olimpiyatları bu önemli konuda çok etkili oldu ve denizlerin temizlenmesi için zamanın gelip geçmek üzere olduğu konusunda dikkat çekmeyi başardı. The America’s Cup ve Volvo Ocean Race yarışları gibi büyük yelken organizasyonları, düzenli olarak sahil temizliği etkinlikleri yaparak farkındalığı arttırmaya çalışıyorlar. 

Ocean Cleanup-3

Ocean Cleanup isimli bir Hollanda vakfı, yeni bir deniz temizliği projesini kısa süre içinde test aşamasına getirdi. Sistem deniz tabanına demirlenmiş devasa bir yüzer bariyerden oluşuyor. Yüzeyin hemen altında, denizde yüzen bir atığı yakalamak için katı ama esnek file tüpler bulunuyor.

Sistem bir roket teknolojisi değil ama işe yarayacağa benziyor. Ancak, projenin büyüklüğü çok şaşırtıcı. Vakfın web sitesinde yazılanlara göre, “100 km uzunluğundaki tek bir sistem, büyük Pasifik Atık adasının yarısını on yıl içerisinde toplayacak.” Bariyerin yanlış tarafında durmak istemeyiz ama sistemin sonuna kadar başarı ile ulaşmasını isteriz.Fizibilite çalışmaları sonrasında, Ocean Cleanup önce bir maketi test etti. Şimdi ise, Kuzey Denizinde bir deneysel prototipi uygulamaya aldı. 100 metre uzunluğundaki bu bariyer, gerçek üründen çok daha kısa olmakla beraber Hollanda kıyılarından 23 kilometre uzağa konuldu ve çevresinden ne kadar atık toplayacağı merakla bekleniyor. Ancak, prototipten tam ölçekli bariyerin hava koşullarına dayanacak ve 10 yıl süre ile okyanusun zorlu koşullarına karşı dayanıklı olmasın için gereken yükleri ölçmek için kullanılacak.

Okyanus temizleme yapısı ilk önce Kuzey Denizinde test ediliyor. Tam ölçekli temizleme sisteminin ise, 2017 yılında Pasifik Okyanusunda deneneceği ve 2020 yılında da dünya denizlerindeki en yoğun kirliliğin olduğu Kuzey Pasifik’te temizliğe başlanacağı açıklandı.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.