Satılık Tekneler

Offshore'un ilk ''Lady'' Pilotu Violet Aitken, 90 Yaşında
22.06.2016 Offshore'un ilk ''Lady'' Pilotu Violet Aitken, 90 Yaşında
Offshore yarış dünyasının ilk “Lady” yarış pilotu Lady Violet Aitken, geçtiğimiz hafta sonu 90. yaş gününü kutladı. Yarış dünyasındaki ilk “Lady” lakaplı yarışçısı Lady Violet Aitken, yeni yaşını ailesi ve arkadaşları ile birlikte İngiltere’de West Berkshire, Lambourn’daki evinde kutladı.

Lady-Violet-Aitken

Yarış camiasında Lady Vi ismi ile bilinen Aitken, bayan olarak ilk başta İngiltere’de sonra da tüm dünyada offshore yarışlarının gelişmesi için büyük çabalar sarf etmiştir. Kendisi offshore camiasının bir fanatiği olmasının yanı sıra, sporun içinde bizzat yarışmış ve sponsorluklar yapmıştır.


Aitken ailesi gerek yarış organizasyonları, gerekse de yarışçılığı ile offshore sporunun içinde yer almışlardır. Eşi Sir Max Aitken, 1961 yılında ilk kez düzenlenen Cowes’dan Torquay’a yapılan yarışı organize etmiştir. Genç Lady ise, 1956 yılında Miami - Nassau arasındaki Powerboat yarışında, yüksek hızlı bir sürat teknesinde pilot olarak yer almıştır.

Lady-Violet-Aitken -2

Avrupa’da offshore yarışlarının başlamasından yaklaşık 30 yıl sonra, yarışlarda ilk “Lady” olarak start alan Lady Aitken, farklı yarışlara katılmışlardır. O yıllardaki devrimci bir tasarıma sahip olan Sonny Levi Class 3 katamaranından, Fairey kapalı kokpitli sürat teknesine kadar çeşitli teknelerde pilot olarak yarışmıştır. Lady Aitken, Class 3 katamaran yarış teknesinde Ray Bulman ile de yarışmıştır.

Lady Violet Aitken’in katıldığı son offshore yarışlarından birisi de, 1988 yılında kızı Laura katıldığı yarıştır. Bu yarışta kızı ile birlikte, Mercury dıştan takma motorlu Steve Baker’în tasarladığı Phantom 28′ yarış teknesini kullanmışlardı.

Lady-Violet-Aitken -3

Londra Brighton arasında düzenlenen yarışta, 6 kuvvetindeki bir fırtına yarışın sonlarına doğru anne kızı 14 knot hıza kadar yavaşlatmış ancak, yine de finiş çizgisine ulaşmayı başarmışlardı. Yarış sonrasında yaptıkları açıklamada, “bu yarış çocuk doğurmaktan daha zordu!” demişlerdi.

1950’li yıllarda Amerika’daki Miami Nassau Offshore Powerboat yarışlarına katılan Sir Max Aitken, büyük keyif almış ve bu yarışa bir sonraki yıl eşi Lady Violet Aitken ile birlikte katıldı. Bu yeni spordan etkilenen çift, daha sonrasında offshore yarışlarının İngiltere’de gelişmesi için büyük çaba harcadılar. 1960 yılında yaptıkları organizasyonu, 1961 yılında düzenlenen Londra Boat Show’da duyurduklarında büyük ilgi topladılar. Aynı yıl Ağustos ayında, benzer bir okyanus yarışı İngiltere’de de düzenlendi.

Sir Max Aitken tarafından başlatılan Cowes Torquay yarışı, 2010 yılında Lady Violet Aitken’in de katıldığı törenle 50 yılını kutladı. 
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.