Satılık Tekneler

ODTÜ’lü tasarım ekibi, “Deniz Taksi” ile Ödül Kazandı
02.05.2016 ODTÜ’lü tasarım ekibi, “Deniz Taksi” ile Ödül Kazandı
ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi, Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu başkanlığındaki tasarım ekibi, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen A’ Design Award’da 8 ödül birden kazandı.

deniz-taksi

ODTÜ öğretim üyesi ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu ile, tasarımcı Sözüm Doğan ve ekibinin tasarladığı Volitan teknesi, dünyada adından oldukça söz ettirmişti. IDA (International Design Awards - Uluslararası Tasarım Ödülleri) 2007’de 2 kategoride (Ulaşım ve Denizcilik) birincilik ödülünü, Volitan projesi almıştı. Yakıt kullanmayan tekne, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisini kullanıyor. ODTÜ ekibi şimdi de adından deniz taksi projesi ile bahsettirecek.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu başkanlığındaki “Designnobis” tasarım ekibi, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen ve 87 ülkeden 12.000'in üzerinde tasarımcının yarıştığı A’ Design Award’da 8 ödül birden kazandı.

Hakan Gürsu yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Tasarım Ofisi’nin desteğiyle düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı tasarım yarışmaları arasında yer alan A’ Design Award’ın, İtalya’nın Milano kentinde 2010 yılından bu yana düzenlendiğini ve ülkelerin ekonomik rekabet gücünü artırmayı hedeflediğini ifade etti.

deniz-taksi-2

Hakan Gürsu, “Deniz Taksi” adını verdikleri tasarımın ise, İstanbul Boğazı için geliştirilen çift güverteli, 65 yolcu kapasiteli bir katamaran olduğunu aktardı. Bu özel deniz aracının konforuyla öne çıktığını, manzarayı yolcunun ayaklarına sererek boğaz yolcuğunu keyfe dönüştürdüğünü ifade eden Gürsu, “Deniz Taksi” tasarımının, “yat ve deniz araçları tasarımı” kategorisinde, gümüş ödüle layık görüldüğünü kaydetti. 

Gürsu’nun verdiği bilgiye göre ekibin, “Wave LED Armatür” projesi ise, karayollarında kullanılan LED aydınlatma armatürünün modüler tasarımı ile 3 sınıfta aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamak ve yüksek katma değerli bir ihraç ürünü olarak tasarlandı. Bu tasarımla ODTÜ’lü ekip, “aydınlatma ürünleri” kategorisinde A’ Design ödülünü almaya hak kazandı.

ODTÜ’lü tasarımcılar yarışmada “el aletleri tasarımı” kategorisinde Naxe Balta tasarımı ile altın, “Reverence Çay Demleyici” tasarımlarıyla “mutfak ürünleri” kategorisinde gümüş, “Office On The Go” tasarımlarıyla “kırtasiye ürünleri”, “Leapvox Videotelefon” tasarımlarıyla “elektronik ürünler tasarımı” kategorilerinde bronz, “Zavinna” tasarımlarıyla “mobilya aksesuarları” kategorisinde A’ Design ödülünü kazandı.

deniz-taksi-3 deniz-taksi-4

Bu yıl 8 tasarım ile elektronik üründen ulaşım aracı ve aydınlatmaya pek çok farklı kategoride ödülleri toplayan tasarım ekibi, son 5 yılda tasarımla ilgili farklı yarışmalarda toplam 70 ödüle isimlerini yazdırdı.

Yarışmanın ödül töreni, 8 Haziran 2016’da İtalya’nın Milano kentinde gerçekleştirilecek.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder