Satılık Tekneler

Octopus Süperyatı Cannes’da
13.05.2016 Octopus Süperyatı Cannes’da
Dünyanın en büyük süperyatlarından birisi olan Octopus, bu yıl yine yaz ayları öncesinde Fransız Riviera’na geldi. Microsoft’un kurucu ortaklarından Paul Allen, 126 metre uzunluğundaki ve dünyanın en büyük süperyatları arasında 14. sırada bulunan Octopus ile birlikte, Fransız Rivierası’ında yeniden görüntülendi.

octopus

He yıl Cannes film festivali döneminde bölgede olan ve süperyatta verilen partilerle adını duyuran Paul Allen, bu yıl 11 - 22 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen, 69. Cannes Film Festivali’nin ilk günlerinde Nice sahillerine demirledi.

Megayat, 2003 yılında Almanya’daki Lurssen Yachts tersanesinde üretildi. Dış tasarımını dünyaca ünlü tasarımcı Espen Oeino üstlenmişti. İç dekorasyonunu ise, Seattle’dan Amerikalı tasarımcı Jonathan Quinn Barnett’ın sahibi olduğu JQB Design - International Yacht Design firması gerçekleştirmiştir.

octopus-2

Paul Allen tercihini, diğer yat sahiplerinin teknelerinin formu veya uzunluğu ile öne geçmeye çalışmalarının aksine bir başka mükemmellikten yana kullandı. Örneğin, megayat sahip olduğu 8 adet dizel jeneratörün ürettiği gücün aktarıldığı 6 megawatt’lık iki adet elektrik motoru sayesinde pervaneler dönebiliyor. Ayrıca, Octopus 126 metre boyunda olmasına rağmen sahip olduğu baş pervaneleri sayesinde, römorkör yardımı olmadan kendi imkanları ile limana girebilmektedir.

Megayatın çekici özellikleri arasında; iki adet helikopteri, yüzme havuzu, müzik stüdyosu, basketbol sahası ve bir de denizaltısı sayılabilir. Octopus'​un 41 süitinde 26 konuk ağırlanabiliyor ve yattaki konuklara 60 mürettebat hizmet ediyor. Ayrıca gövdesindeki garajda 20 metre uzunluğunda hizmet teknesi veya bir denizaltı barındırılabiliyor.

octopus-3

Microsoft’un kurucu ortaklarından Paul Allen’in sahibi olduğu Octopus, genellikle Fransa'da, Côte d’Azur kıyısında liman kenti Antibes’de bulunuyor. Allen bu iskeleye sahip olabilmek için, önce bu iskeleye bağlı bulunan 55m Hanse yelkenliyi satın aldı. Sonrasında hemen yelkenliyi satıp iskeleyi kullanmaya başladı.

Octopus, halen Fransa’nın Nice kenti açıklarında, 6 metre derinlikte demirlemiş durumda bulunuyor. Yat sahibi Paul Allen’in, 22 Mayıs’ta sona erecek olan Cannes Film Festivali’nin ilerleyen günlerinde Cannes marinasına geçmesi bekleniyor.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder