Satılık Tekneler

Moonen Tersanesi'nde Finansal Sorun
09.07.2015 Moonen Tersanesi'nde Finansal Sorun
Yaşanılan finansal sorunlar nedeniyle borçlarını ödeyemeyen Moonen Tersanesi, ödemelerin ertelenmesi için mahkemeye başvurdu. Borçların yeniden yapılandırılması için dava açıldı. Hollanda yasalarına göre, ödeme güçlüğü içindeki bir firma, ödeme garantisi vererek iflastan kurtulmaya çalışabiliyor. Ödeme erteleme 18 aya kadar uzatılabiliyor. Mahkeme, şirkete bir kayyum atayarak alacaklılar ile görüşmelerin başlamasına karar verdi.

Moonen-Tersanesi

Hollandalı Moonen Tersanesi'nin yapmış olduğu basın açıklamasına göre, firma en büyük hissedarının talebi üzerine iflas erteleme talebinde bulundu. Moonen Tersanesi'nin ana hissedarı, Meksikalı firma Altos Homos de Mexico (AHMSA), tersanenin güncel finansal ihtiyaçları için fon temin edemeyeceği için şirket iflas ertelemeye gitti. 

Moonen Tersanesi'nin ana hissedarı çelik üreticisi firmanın destek verememesinin temelinde, dünya çelik piyasasındaki çelik fiyatlarındaki dramatik düşüşün etkili olduğu, fiyatların son beş ayda yaklaşık % 40 oranında düşmesi nedeniyle ana firmanın da nakit akışında sorunlar yaşadığı biliniyor. Moonen Tersanesi'nin ana hissedarı olan AHMSA firması, Orta Amerika’nın en büyük çelik üreticisi. AHMSA firması çelik fiyatlarındaki büyük düşüşün, Çin’in yapmış olduğu damping nedeniyle oluştuğunu açıkladı. AHMSA çelik fabrikalarında da, son zamanlarda binlerce işçinin işine finansal sorunlar nedeniyle son verildi.

Moonen-Tersanesi-1

Moonen Tersanesi'nde şu anda iki yatın üretimi devam ediyordu. Bunlardan biri 37 metre uzunluğundaki GT Martinique teknesi, diğeri ise 30 metre uzunluğundaki Project Matica. Yaşanılan finansal sorunlar nedeniyle, her iki yatın üretiminin de askıya alındığı açıklandı.

İflas erteleme duyurusunda bulunan Moonen Tersanesi'nin yöneticileri, yaşanılan finansal sorunlara kısa zamanda çözüm bulunarak, yeniden üretime başlayabileceğini umduklarını söylüyorlar.

sofia-yacht

Ödeme yapılandırma talebi Moonen Tersanesi için bir ilk değil. Küresel ekonomik krizin ortasında tersanenin ana hissedarı ödeme erteleme istemiş, sonrasında bir müşterileri şirket hisselerini satın alarak ana hissedar olmuştu. O müşteri için 2004 ve 2013 yılları arasında “Sofia” isimli 3 farklı yat imal edilmişti. Daha sonra, AHMSA tarafından finansal olarak desteklenen Caribbean serisi yatların imalatı başlamıştı. Moonen Tersanesi'ndeki refit çalışmaları konusunda, yılın ilerleyen döneminde açıklama yapılacağı belirtildi.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.