Satılık Tekneler

Modern Günlerin Hayalet Gemisi : MV Lyubov Orlova
15.12.2016 Modern Günlerin Hayalet Gemisi : MV Lyubov Orlova Yüzyıllar önce, denizlerdeki efsanelerde dalgalar arasında dolaşan hayalet gemiler anlatılırdı. Bazıları mürettebatı terk etmiş, bir kısmı efsanelerde lanetli mürettebatının öldüğü ifade edilen ve sonsuza dek yelken açan gemiler.. En ünlüleri olan Mary Celeste ve Flying Dutchman isimli hayalet gemileri duymuş olabilirsiniz. Eskiden açıkta terk edilen gemiler genellikle zorlu hava koşulları nedeniyle mürettebatı ve yolcularının boşalttığı hayalet gemilerdi.

 MV Lyubov Orlova

Teknolojinin gelişmesi sonrasında bu gibi masallar dünyada çok azaldı denebilir. Günümüzde ise, Atlantik Okyanusunda gezen bir hayalet gemi büyük ilgi ile takip ediliyor. MV Lyubov Orlova, modern günlerin hayalet gemisi.

 MV Lyubov Orlova,

Rus Kurvaziyer gemisi MV Lyubov Orlova parçalanmak üzere söküm yerine çekilirken ipleri kopunca başıboş kalan gemi, 2013 yılının Ocak ayından bu yana Kuzey Atlantik’te sahipsiz olarak dolaşıyor. Eski Yugoslavya’da bugünkü Hırvatistan’da bir tersanede 1976 yılında üretilen Maria Yermolova sınıfı kurvaziyer gemisi, buzullara seyahat yapabilecek özellikte imal edilerek, uzun yıllar boyunca Antarktika turlarında kullanılmıştı.

 MV Lyubov Orlova.

2010 yılında emekliye ayrıldıktan sonra gemi, Kuzey Amerika'nın doğu kıyısında Kanada'ya bağlı Newfoundland adasının St. John’s limanında iki yıl süre ile terk edildi. Geminin koşulları her geçen gün kötüleşmekteydi ve sonunda, Dominik Cumhuriyeti'nde bir söküm yerine götürülerek hurdaya dönüştürülmesine karar verildi. Daha yolculuğun ilk gününde, römorkör ile arasındaki halatların kopması sonucunda gemi başıboş kaldı. Bölgedeki doğalgaz ve petrol kuyuları için risk oluşturan Lyubov Orlova gemisini tehlikeli bölge dışına çıkartmak için, Husk Energy tarafından Atlantic Hawk kurtarma gemisi gönderildi.

 MV Lyubov Orlova.,

Gemi uluslararası sulara çıktıktan sonra, Kanada Ulaştırma Bakanlığı geminin terk edilmesine karar verdi ve kendi sorumluluğundan çıktığını ilan etti. Bakanlığa göre geminin yeniden Kanada sularına girmeyeceğine ve açık denizlerde batacağına dair görüşleri duyuruldu.

 MV Lyubov Orlova,,  MV Lyubov Orlova..

2013 ve 2014 yılında Atlantik Okyanusu'nda görüldüğü rapor edilen hayalet geminin, artık batık olduğu kabul edilmekteydi. Ancak Amerika’da, hayalet geminin son zamanlarda İrlanda’nın 1.300 deniz mili açığında Avrupa yönünde ilerlediğine dair bir bilgi yayınlandı. Bölgedeki hakim rüzgarlar ve tipik deniz akıntıları hesaplandığında, geminin Amerika kıtası yerine Avrupa yönünde ilerleyeceği tahmin ediliyor.

 MV Lyubov Orlova-

Bölgedeki hava durumunun değişimine bağlı olarak, hayalet geminin Batı Afrika kıyıları ile Norveç kıyıları hatta Arktik kutupta gezisinin sonlanacağı veya Kuzey Atlantik girdabına yakalanabileceği de düşünülüyor.

Geminin yeniden hayalet gemi olarak uluslararası sularda görülmesi üzerine, Kanada Ulaştırma Bakanlığı kurvaziyerin hareketlerinden gemi sahibinin halen sorumlu olduğunu ve sürüklenen geminin yerinin tam olarak tespit edilebilmesi için çalışmalara yeniden başlanacağı açıklandı.

 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.