Satılık Tekneler

MOB- Can Yeleksiz Bir Hayat Kurtarıldı
13.12.2013 MOB- Can Yeleksiz Bir Hayat Kurtarıldı

Lake District ABD'de, Windermere gölünde geçtiğimiz hafta gerçekleşen olay, can yeleğinin önemini bizlere bir kez daha hatırlattı. Can yeleği takmayan, isminin açıklanmasını istemeyen orta yaş üzeri bir kişinin teknesinden düşüp kendini bir anda ölüm kalım mücadelesinin içinde buldu. Düşerken başından da ufak bir darbe alan kişi, dondurucu soğukluktaki suda iki saat geçirdikten sonra kurtarılabildi.

MOB- Can Yeleksiz Bir Hayat Kurtarıldı

İki saat içinde hipotermi geçirmeye başlayan şahıs, kurtarma ekipleri tarafından bulundu. Göl ve bağlanma servislerinin başındaki Frankie Flannigan, 'kurtarma ekiplerinin hızlı ve başarılı olmaları ve de üstün ilk yardım yetenekleri sayesinde bu olay kötü bir trajedi olmaktan kurtuldu.' dedi. Kurtarma görevlileri ise adamı bulduklarında donmak üzere olduğunu ve bu yüzden bilincinin gidip geldiğini belirtti. Can yeleği takmayan adam, 8C derecelik suda ağırlaşan kıyafetleriyle yüzmek için büyük bir mücadele vermiş ve fiziksel olarak tükenmişti.

Yetkililer bu olayın üzerine can yeleğinin önemi hakkında hatırlatmalarda bulunuyorlar:

Boğulma vakalarının çoğu, teknelerde can yeleğinin teknelerde bulunmasına rağmen giyilmemesi durumlarında gerçekleşiyor. Can yelekleri sizi su üzerinde kaldırarak, kurtarma ekipleri sizi bulana kadar hayatta kalma sürenizi arttırır ve kazanılan bu zaman ölümle yaşam arasındaki farkı yaratır. (Bir yetişkinin boğulma süresi sadece 60 saniyedir.) Bir çocuğun boğulma süreside 20 saniyedir. Deniz kazalarındaki ölümlerin 70%'i boğulma ve boğulmaların 85%'i de can yeleksiz olmaktan kaynaklanıyor.

www.pbo.co.uk


 
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder