Satılık Tekneler

Mengi Yay’dan 2 Yeni Yelkenli Projesi
25.05.2015 Mengi Yay’dan 2 Yeni Yelkenli Projesi
Mengi Yay tersanesinin ismini, biraz konunun dışında iseniz fazla duymamış olabilirsiniz. Ancak Türk tersanesinin kökleri 1964 yılına kadar dayanıyor. Mengi Yay tersanesi, geleneksel Türk tipi guletlere ilave olarak yelkenliler, trawler tekneler hatta 41 metre uzunluğunda megayatlar dahi üretmiş başarılı bir tersane. Teslim ettiği projelerin pek çoğunda, Ginton Naval Architects firması ile birlikte çalıştılar. Yaptığı başarılı çalışmaların dünya çapında daha büyük ses getirmesi için, Mengi Yay Yachts yeni bir işbirliğine girdi ve Barracuda Yacht Design ile iki yeni yelkenli projesi ortaya çıktı. Bu projeler, Mengi Yay Yachts’ın yapacağı kontratlardan sonra üretilmeye başlanılacak.

Mengi Yay’dan 2 Yeni Yelkenli Projesi

Mengi Yay tersanesi tarafından yapılan açıklamada, Barracuda Yacht Design tarafından çizilen yeni yelkenli projelerinin tam boyları, 31 metre (101’7”) ve 40 metre (131 feet) olarak ifade edildi. 
Her iki yelkenli projesi de, hem günümüz çizgilerini hem de geleneksel çizgileri taşıyor. Tabii ki buna ilave olarak, her iki projenin de gerçeğe dönüşüp inşaya başlanılabilmesi için bütçeye ihtiyacı var. Barracuda Yacht Design tarafından çizilen projede, tamamı alüminyum olan yelkenlilerde tüm konuk kamaralarının aynı boyutta ve eşit olması tasarlanmış. Bu tasarım yat siparişi verecek kişilere esnek bir imkan veriyor. Arzu edildiği takdirde bu kamaralar,, tek yataklı veya çift yataklı olabilir. Hatta, istenirse birleştirilir veya farklı amaçlar için kullanılmak üzere değiştirilebilir. Barracuda Yacht Design tasarım ekibi, her iki proje için farklı gövde oluşturmuşlar. Karbon direkler ve kullanım kolaylığı olan bir yelken planı seçmişler.

Mengi Yay’dan 2 Yeni Yelkenli Projesi-1

Doğal olarak Mengi Yay 40m ile, Mengi Yay 31m arasında pek çok fark da bulunuyor. Küçük olan yelkenlide, boyutu ile orantılı olarak daha az, üç kamara bulunuyor. Mengi Yay Yachts tasarımcıları, Barracuda Yacht Design’dan müşterilerinin arzusu olan, merdiven ile erişilebilir bir salon olmasını istemiş. 7,2 metre genişliğindeki gövde, hem açık hava hem de kapalı bölümler için imkan sağlıyor. Yelkenlinin master kamarasının daha ferah hissedilebilmesi için, yatak bölümü ile süitin banyosunu açılır olarak tasarlamışlar.

Mengi Yay’dan 2 Yeni Yelkenli Projesi-2

Mengi Yay 40m konsept projesi ise, farklı tasarımlara sahip. Yelkenli de master kamara, yatın arka bölümünde konumlandırılmış. 8,65 metre olan yelkenlinin genişliğinin tamamını kullanan süit kayar kapılardan, arka bölümdeki tender garajı olabilecek büyüklükteki bir alana bağlanıyor. Barracuda Yacht Design, arka bölümü bir güneşlenme alanı olarak düşünmüş ve bir de harika yüzme platformu eklemiş. Bu nedenle de saklanacak olan servis botları ve oyuncaklara ön bölümde garaj oluşturulmuş. Vinç ise ana direğe gizlenmiş. Bir başka güzel özellik ise makine dairesi; bölümün bağımsız bir havalandırması bulunuyor. 

Mengi Yay 40m konsept projesinin, 1.200 HP motorlar ile donatılması ve 12 knot seyir hızı olması bekleniliyor. 
 
http://www.mengiyay.com/

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder