Satılık Tekneler

Megayat “A”
06.08.2015 Megayat “A”
Lüks motoryat M/Y “A” Philippe Starck ve Martin Francis tarafından tasarlanmış ve Almanya’nın Kiel kentindeki HDW tersanesinde, Blohm + Voss tarafından üretilmiştir. M/Y “A” projesi Kasım 2008’de başlamış ve teslimi yapıldığında, yatın maliyetinin 300 milyon Euro olduğu dedikoduları yayılmıştı. 119 metre uzunluğundaki süperyat, 6.000 ton ağırlığında ve özellikleri ile dünyanın sayılı yatları arasında gösterilmeye devam ediyor.

Megayat “A”

Megayat M/Y “A” ismini yatın sahipleri olan, Andrey ve Aleksandra Melnichenko’dan alıyor. M/Y “A” üretildiği günden bu yana, sahip olduğu kışkırtıcı ve farklı görünümü ile yorumcuları iki farklı kutba ayırdı. Bazı yorumcular bu yatı tanımlarken bir denizaltıya veya gizli görevli savaş gemisine benzetirken, bir kısım yorumcular da en çok beğendikleri tasarım olarak tanımlıyorlar.

M/Y “A” biri yat sahibinin kamarası olmak üzere, toplam 6 kamarasında 14 konuk ağırlayabiliyor. Bu kadar az konuğa hizmet için, toplam 37 mürettebat için konaklama imkanı bulunuyor.

Lüks megayatta iki adet dizel MAN RK280 motor, yaklaşık olarak 12.000 HP güç üretiyor. Bu güç ile süperyat maksimum 23 knot hıza çıkabiliyor. Yatın seyir hızı ise 19 knot. 6.500 mil menzili bulunan yatın 750.000 litre yakıt tankı bulunuyor.

Megayat “A” 1

M/Y “A” dekorasyonu, donanımı ve personeli ile çok dolu ve zengin görünümlü. Yatın iç mekanlarında 230 m², master kamarada dahil olmak üzere toplam 2,200 m² alan bulunuyor.

Ünlü yat tasarımcısı Philippe Starck, yatın tasarımında seksi tasarımlar kullanmış. Megayatta ayna kaplı duvar panelleri arkasında bir de gizemli oda bulunuyor. Ayna yüzeyleri yatın iç mekanının her yerinde görmek mümkün. Mobilyalarda dahi ayna kullanılan yatta, sofra takımı ve bardaklarda Fransız ünlü Baccarat kristalleri kullanılmış. Megayatta bulunan altı kamaranın duvarları hareket edebiliyor, arzu edildiğinde kamaralar büyütülerek dört büyük kamaraya dönüştürülebiliyor. İç tasarımında Starck kadar, yat sahibinin karısı Aleksandra Melnichenko’nun etkisi fazlasıyla bulunuyor. Müdahaleler sonrasında Starck’ın tasarımındaki disko küçültülmüş, süitlerin renkleri değiştirilmiş. Megayatın üst güvertesinde bir helikopter pisti ve yüzme havuzu yatın ön bölümünde yer alırken, iki adet havuz da arkada bulunuyor. Arkadaki havuzlardan birisinin tabanı cam ve alttaki diskonun tavanını oluşturuyor. 

Megayat “A” 2

Megayat M/Y “A” güvenlik açısından da çok önemli özelliklere sahip. Camları 44 mm. ve bu camlar bombaya bile dayanıklı. 40’dan fazla CCTV kamera ile korunan yatta, özel alanların korunması için hareket detektörleri, parmak izi kapı geçiş kontrolleri bulunuyor. Bir başka iddiaya göre yatta bir de kaçış için cep denizaltısı bulunuyor.

M/Y “A” kendisinin lüks ve pahalı olma özelliğinin yanı sıra, sahip olduğu servis tekneleri ile de farklı. Yatta bulunan iki ana servis botunun biri açık diğeri kapalı. Ayrıca bir de spor servis botu bulunuyor. Yine Starck tarafından tasarlanan servis botları, Yeni Zelanda’da Vaudrey Miller tarafından imal edildiler. Resmi olarak onaylanmasa da 300 milyon Euro maliyeti olan M/Y “A”’ya ait servis botların uzunlukları, 10 – 11 metre ve her birinin maliyetinin 1 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.
 
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.