Satılık Tekneler

Mavi Tur Tekneleri Satılıyor
21.04.2016 Mavi Tur Tekneleri Satılıyor
Ülkemizdeki terörün etkisi ile, turizmdeki zayıflama yat turizmini de etkiledi. Türkiye’nin güneyinde mavi tur yapan gulet ve yatların yaklaşık yüzde 60’ı satılığa çıkarılırken, Marmaris ve Bodrum gibi tatil beldelerindeki yat firmaları bayrak değiştirerek, filolarını Hırvatistan ve Yunan adalarına kaydırmaya başladı. Gulet turizminde Ege ve Akdeniz kıyılarında önemli bir yer tutan bölgede, rezervasyon iptallerinin yüzde 70’lere ulaştığı kaydedildi.

Mavi Tur

Yaz sezonunda her yıl Ege ve Akdeniz kıyılarında mavi tura çıkan Rus milyarderlerin de, Türkiye – Rusya krizinin ardından milyon dolarlık megayatlarını Avrupa kıyılarına demirlediği ve Güney Ege’de gulet ve yat turizminde önemli yer tutan Muğla’da, mavi tur firmalarının filolarını satışa çıkarmaya başladığı açıklandı.

Mavi Tur-2

Yat sektörünün bu sezon en zor dönemini yaşayacağına dikkat çeken Güney’deki yat turizmcileri, bölgenin simgesi haline gelen gulet turizminin ağır darbe yediğini kaydettiler. Ege ve Akdeniz kıyılarındaki marinalarda teknelerini barındıran dünya zenginlerinin de, güvenlik dolayısıyla Türk sularında yüzmeyi tercih etmediklerini belirten yetkililer, bu teknelerinde Yunanistan, Fransa ve Hırvatistan kıyılarına doğru bir kısmının gittiğini, bir bölümünün de gidiş hazırlığı içinde olduğunu vurguladı.

Mavi Tur-3

Hükümetin açıkladığı turizm eylem paketinin yat turizmini kapsamadığını savunan yat işletmecileri, yat turizminin çok maliyetli bir turizm sektörü olduğunu ve devlet desteği gelmezse, Güney illerimiz ile özdeşleşen Mavi tur sektörünün yok olma tehlikesi ile karşı karşı olduğu ileri sürdüler.

Mavi Tur-4

Mavi turda yakıt ve kumanya almak için yanaştıkları liman kentlerine servet bırakan megayatlar. bölge ekonomisine de katkı sağlıyordu. Rus iş adamı Roman Abromoviç, Marmaris ve Bodrum kıyılarını en çok ziyaret eden zenginlerin başında geliyordu. Özellikle Rus zenginlerin bu sene bölgeyi tercih etmeyecekleri korkusu sektörü derinden etkilemiş durumda.

Mavi Tur-5

Marmaris Deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi ise yaptığı açıklamada, Marmaris’te düşük sezon nedeniyle herkesin teknesinin satılık olduğunu söyledi. Sektör temsilcilerini sabırlı olmaya davet eden Mengi, değeri yüksek yatların düşük fiyatlara satılmaması konusunda uyarıda bulundu. Gulet turizminin Hırvatistan’a kaydığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Mengi; “Gulet turizmi bölgemize ait bir turizm şekli. Muğla’dan, Antalya’ya kadar olan kıyı şeridinde dünyanın eşsiz güzellikteki koylarını barındırıyor. Mavi tur tutkunlarının bu güzellikten kolay kolay vazgeçeceğini sanmıyorum. Sadece Ege ve Akdeniz bölgesine özgü gulet turizmini başka bir ülkeye kaptırmamamız lazım. Yaşananlardan ders çıkarıp bir an önce yapılması gerekenleri hayata geçirmemiz gerekiyor. Rusya krizi nedeniyle bölgeye lüks yatları ile gelen milyarder iş adamları, milliyetçi tavırla bir duruş sergilemek isteyerek bölgeye gelmek istemiyorlar. Ancak ben Rusya krizinin yakın bir zamanda çözüleceği inancı taşıyorum.” ifadesini kullandı.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder