Satılık Tekneler

Mars’ta Yaşam..
29.07.2016 Mars’ta Yaşam.. Brezilyalı yat üreticisi MCP Yachts’ın ürettiği ilk 106 LE Mars süperyatı, üç önemli ana unsur üzerine inşa edilmiş; hız, düşük yakıt tüketimi ve etkileyici okyanus aşırı seyir kabiliyeti.. Bu özellikler temel ancak MCP ve onun yeni 106 LE (Limited Edition) modeli Mars için, sadece bunları söylemek yetersiz kalacak.

106 LE Mars

32,31 metre uzunluğundaki tombul ve modern çizgilere sahip olan süperyat, daha geleneksel bir tekne tercih edenleri fazlasıyla etkileyecek görünümde. Ancak, 26 knot maksimum hızı, düşük yakıt tüketimi ve farklı menzillere seyir etmek isteyenlere fazlasını sunuyor.

106 LE Mars-2

MCP, bu yatın üretimine başlamadan yat sahiplerinin ne istediklerini, neye sahip olmak için fazlasını ödemeye hazır olduklarını iyi incelemiş. Öncelikle süperyatın iç mekanlarında, mükemmel doğal ışık alınmasına önem vererek projede fazlasıyla cama yer veriş. En son teknoloji sayesinde, ağır bir malzeme olan cam kullanımı elde edilebilmiş. Düşüncelerinin temelinde yatta her yerden denizin görülmesi bulunuyormuş. 

106 LE Mars-3

Ana salondaki kesintisiz görüntü ile birlikte, yerden tavana kadar camlar ve pırıltılı metal yüzeyler göz alıcı. Öne doğru ilerlediğimizde tüm genişlik kullanılıyor ve büyük pencerelerden alışılmadık görüntüler elde ediliyor.

Mars süperyat projesinin geliştirilmesinde, yat sahibi de proje takımının ayrılmaz bir parçası olarak görev almış. Gövdenin nerede ise tamamlanmak üzere olduğu andan itibaren, tersanede alüminyum gövdeli yatın getirmiş olduğu avantajları da kullanarak süperyatı şekillendirmişler. Alüminyum gövdenin çift tabanlı yapısı sayesinde, aradaki boşlukta atık su ve yakıt tanklarına yer bulunmuş. Tankların konumlarının doğru ayarlanması ile ağırlık merkezi dengelenmiş.

106 LE Mars-4

Mars süperyatının master kamarası mütevazi şekilde dekore edilmiş. Dekorasyonu ve yerleşimi, yat sahibinin ve eşinin istekleri doğrultusunda düzenlenmiş. Girişte yat sahibinin ofis olarak kullanacağı, iki bilgisayar konabilecek bir masa yer alıyor. Süitte bir geniş dolaplı giyinme odası, oturma grubu ve çift banyo bulunuyor.

106 LE Mars-5

Süperyatta yat sahibinin isteği doğrultusunda, orijinalinde kaptan kamarasının olduğu alt güvertenin ön bölümünde mutfak bulunuyor. Mutfak, 2-3 günlük seyirler için konuklara yeterli yemek yapılabilecek büyüklükte. Hemen bu alanın önünde ise, iki kamarada altı ranzalı personel kamarası ve onların tuvaleti ile banyosu konumlandırılmış.

106 LE Mars-6 106 LE Mars-7

Konukların Mars süperyatında rahatı fazlasıyla düşünülmüş. Konuklar rahatlıkla bara, şarap mahzenine, yemek odasına veya gün boyunca dinlenebilecekleri salonda mükemmel bir özgürlüğe sahipler. 75 inç televizyon yemek masasının arkasında bulunuyor ama, Mars'ta 14 adet TV ekranının da olduğunu söylemek gerekiyor. Sancak tarafında açılır bir kapaktan oluşan balkon ile yemek salonu birleşiyor. Açılır balkonun cam zemininden deniz seyretmek bambaşka bir duygu.

106 LE Mars-8 106 LE Mars-9

Süperyatın flybridge güvertesi ise eğlence amaçlı dekore edilmiş. Bu alanda 8 kişi için yemek masası ile pek çok kişiye hizmet verebilecek barbekü, tam donanımlı bir bar, büyük bir spa havuzu, bir şelale, geniş bir güneşlenme minderi bulunuyor.

106 LE Mars-10 106 LE Mars-11

İki adet 1.825 HP Caterpillar C32 Acert V12 motor ile donatılan süperyat Mars, 10,5 knot seyir hızında etkileyici 4.000 deniz mili menzili bulunuyor. Bu hızda süperyatın yakıt tüketimi saatte 87 litre, harika bir tüketim seviyesi olarak tanımlanabilir. Diğer yandan, istenildiğinde süperyat 20 knot hızın üzerine de çıkabiliyor.

106 LE Mars-12

Serinin isminin de işaret ettiği şekilde, sınırlı üretilecek yatın ikincisi 106 LE şu anda denize indirildi ve bronz renkli gövdeli yata Paradiso ismi verildi. Tersane, gelecek yıllarda fiyatı 10 milyon dolar civarında olan üç adet daha 106 LE süperyatı üretmeyi hedefliyor. YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder