Satılık Tekneler

Marmaris’te Süperyat Yangını!
05.01.2016 Marmaris’te Süperyat Yangını!
Dünya yatçılık camiası, Marmaris Yalancı boğaz’da çıkan yangında iki süperyatın yangını nedeniyle büyük şok yaşıyor. Yangın 4 Ocak sabaha karşı 4.30’da, ilk olarak 70.68 metre uzunluğundaki Lürssen tarafından üretilmiş olan “The One” süperyatında başladıktan yaklaşık yarım saat sonra, Al Jadaf tersanesinde üretilmiş olan “Barbie” süperyatına atladı.

barbie

Görgü tanıklarına göre yangının “The One” adlı süperyatın jeneratöründen çıktığını, alevlerin güçlü ve ters esen rüzgar nedeniyle “Barbie”ye sıçradığını öne sürülüyor. Bazı kaynaklara göre ise yangının, The One yatının mutfak bölümünde tüp patlaması sonucu çıktığı ileri sürüldü. Marmaris ve çevresindeki olumsuz hava koşulları nedeniyle, söndürme çalışmalarının zorlukla yapıldığı ve tüm kentteki itfaiyelerin müdahalede bulunduğu yangının söndürülmesi saatler sürdü.

Yalancı boğaz’daki marinada yanmakta olan yatların çevresindeki diğer yatlar, derhal açığa alınarak onlara sıçraması önlenebildi. Sabah güneşin yükselmesi ile iki süperyattaki hasar daha net şekilde gözler önüne çıktı. Yangın söndürme ve soğutma çalışmaları sırasında Barbie süperyatı, yana yatarak batma tehlikesini sürdürüyor. Ekipler süperyatın batmasını önlemeye çalışıyorlar.

barbie-2

Yangının başladığı “The One” süperyatında alevler kısa sürede kontrol altına alınmasına rağmen, Barbie adeta bir alev topuna döndü. O sırada teknede bulunan 5 kişinin müdahalesi ile "The One"daki yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Alevlerin sıçradığı "Barbie"de ise kimse yoktu ve bu nedenle yangın kısa sürede tüm tekneyi sardı.

Marinadaki söndürme ekiplerinin yetersiz kalması üzerine, olay yerine gelen Marmaris İtfaiyesi yangına müdahale etti. İtfaiye ekipleri de müdahalede yetersiz kalınca, Muğla Büyükşehir Belediye İtfaiyesi ve Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı'ndan destek istendi. Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı ve İlçe Jandarma Komutanlığı, yangınla ilgili tahkikat başlattı.

the-one

Barbie
süperyatındaki a
levler, tüm çabalara rağmen kontrol altına alınamayınca yangın sabaha dek sürdü. Ulaşan son haberlere göre tekne bulunduğu yerde batmış olmasına rağmen yangın için için devam ediyor.

Marmaris’teki yangında büyük hasar alan “The One” süperyatı, 1973 yılında Avustralyalı yat tasarımcısı Jon Bannenberg’in çizdiği ilk önemli süperyat projesi olarak, Almanya’daki Lürssen tersanesinde Carinthia VI ismi ile üretilmişti.

the-one-2

Galatasaray Kulübü eski başkanı Ünal Aysal’a ait olan “Barbie” ise, Dubai’deki Al Jadaf Tersanesi’nde 2006’da suya indirilmiştir. Yatın önceki adı Al Hanem idi. 50 metre uzunluğundaki gövdesi çelik, üst yapısı alüminyumdan inşa edilen süperyatın genişliği 9,20 metre. 14 kişinin konaklayabildiği Barbie'de, 1.600 HP iki MTU motorla 16 knot hıza ulaşılıyor. Başkan Ünal Aysal, yatı 2011'de satın almıştı.

Yangının geç söndürülmesi veya söndürülememesinin nedeninin, süperyatın alüminyum üst yapısı olduğu sanılıyor. Yüksek ısıda tutuşan alüminyum, klasik yangın söndürme olanakları ile söndürülemiyor. Ancak, müdahale eden itfaiye ekiplerinin bu konuda yeterli bilgi sahibi olmadıkları iddia edildi.

Yatçılık dünyasının ilk trajedisi olarak kayıtlara geçecek yangının, maalesef 2016 yılının tek felaketi olmayacağını biliyoruz.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder