Satılık Tekneler

Marit Strømøy Tarih Yazdı
22.12.2015 Marit Strømøy Tarih Yazdı Norveçli Marit Strømøy, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Sharjah Emirliği’nin Khaled Lagoon parkurundaki, UIM F1H20 Sharjah Grand Prix yarışında, birincilik kazanan ilk kadın pilot olarak tarihe adını yazdırdı.

Marit-Strømøy

F1H2O yarışlarının finali, yılbaşı öncesi herkesin bir an önce tamamlayıp evlerine dönme hazırlıkları yaptığı bir dönemde, binlerce yarış hayranı önünde sıcak ve güneşli bir günde yapıldı. F1H2O Dünya Şampiyonluğunu, bir hafta önce Abu Dhabi’de yapılan yarışta Philippe Chiappe kazanmıştı. Sharjah Grand Prix yarışında elde edilecek olan birincilik, onlar için çok önemli değildi. 

2014 ve 2015 yıllarında Dünya Şampiyonluğunu kazanan Philippe Chiappe, sezonun son yarışı olan UIM F1H20 Sharjah Grand Prix yarışında, yarışın 15. turunda mekanik sorunlar nedeniyle yavaşladı ve yarışta liderliği 39 yaşındaki kadın pilot Strømøy ele geçirdi. Yarışın kalan 25 turu boyunca Abu Dhabi ekibinden Alex Carella, çok çalışsa da aradaki farkı kapatıp birinciliği kazanamadı.

F1H20 Sharjah Grand Prix

World F1 Championship tarihinde, kazanan ilk kadın pilot Norveçli Marit Strømøy; “Benim için ve özellikle de EMIC takımındaki herkes için çok özel bir gün. Tekneyi, motoru ve motorun ayarlarını mükemmel hale getirmek için sezon boyunca çok çalıştık ve sonunda sezonun son yarışında emeklerimizin karşılığını aldık.

Yarışın başında iyi bir çıkış yaparsak liderliği kazanabileceğimizi hesaplamıştık. İlk viraja hızlı girdiğimizde dördüncülükten ikinci sıraya çıkmıştık. Bütün farkı bunun yaptığını hissediyorum. Yarışta liderliği ele geçirdikten sonra da, kalan 20 tur boyunca Carella’nın nefesini sürekli ensemde hissettim. Her türlü zorluğa rağmen son turda biraz daha dayandım ve yarışı bir kaç saniye ile kazanmayı başardım. İşte bu zafer, büyük bir yarış ekibi ile birlikte yapılan, uzun ve zorlu çalışmaların tüm bedelini ödedi. Bu gece dışarı çıkıp zaferimizi kutlayacağız. Bir sezon herhalde bundan daha güzel bitmezdi.” dedi.

F1H20 Sharjah Grand Prix.

UIM F1H20 Sharjah Grand Prix yarışında ikinciliği, sezonun ilk yarışı sonrasında kapanan Katar takımından ayrılarak, Abu Dhabi takımına katılan Alex Carella kazanırken; yine geçen yıl Katar ekibinde olan, bu yıl Victory Team ile yarışan Shaun Torrente elde etti. Yarışta start alan 18 yarışmacıdan 10 tanesi yarışı tamamlarken, ancak 6 yarışmacı 43 turu bitirebildi.

Norveçli kadın pilotun aldığı yarış, Powerboat yarışları tarihinde hafızalardan uzun yıllar silinmeyecek ve tarihte hep bir ilk olarak kalacak. Sharjah Grand Prix yarışının sıralama turunda, ilk sırayı Erik Stark’ın alması ve yarışı da Marit Strømøy’un kazanması, İskandinavlara Noel hediyesi oldu.

www.f1h2o.com


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder