Satılık Tekneler

Lionel Pean, Bosphorus Cup'ta
27.05.2015 Lionel Pean, Bosphorus Cup'ta

Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2015 basın toplantısı sonrasında, ünlü yelkenci Lionel Pean ile yatvitirini.com editörü Efe Sezik, sizler için özel bir röportaj gerçekleştirdi. 1986 Dünya Turu şampiyonu, ünlü yelkenci Lionel Pean yarışa, denizden 8 günde Fransa’dan getirdikleri, VOR 70 / SFS II teknesi ile katılacak.

Lionel-Pean-Bosphorus-Cup'ta

Türkiye’ye ilk kez 2006’da Cannes - İstanbul yelken yarışıyla gelen Lionel Pean’i, geçtiğimiz yıl da Bosphorus Cup’ta izlemiştik.

1956 yılında Kuzey Fransa’da dünyaya gelen ünlü yelkenci, genç yaşından beri birçok başarıya imza attı ve ilk Atlantik geçişini 15 yaşında gerçekleştirdi. 42 yılda tam 350 bin deniz mili yol kat etti. Şimdilerde Volvo Ocean Race olarak bilinen Whitbread Dünya Turu yarışı birinciliği, L’Esprit D’équipe teknesi ile Figaro sınıfı şampiyonluğu, 12 Metre dünya şampiyonluğu, Sovereign ile Transatlantik geçiş rekor denemesi ve yarış birinciliği bulunan Lionel Pean, yedisi tek başına olmak üzere 20’den fazla kez Atlantik’i geçti.

Dünya yelkenciliğinin “Hall of fame” listesindeki isimlerden biri olan Lionel Pean, yarış öncesinde Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2015 hakkındaki görüşlerini sorduk.

Lionel Pean, İstanbul’a uzun ve yorucu bir yolculuk sonrasında ulaştıklarını söyledi. Fransa’daki teknelerinin atölyedeki yangın sonucunda tahrip olmasının ardından, İstanbul’daki Bosphorus Cup yarışına katılmak için çok telaşlı bir dönem geçirdiklerinden bahsetti. Pean ve SFS Team ekibi, yanan teknelerinin yerine, yeni alacakları VOR 70’i Amerika’da bulmuşlar. Yeni VOR 70’leri, Volvo Ocean Race’de yarışan SCA ekibinin antrenman teknesi. Tekne acil olarak Fransa’ya getirildikten sonra, bir yandan Bosphorus Cup yarışı için hazırlıklar yapılmış, diğer yandan da kadınlar takımın renkleri olan pembe yerine SFS takımın renkleri olan siyaha boyanma işlemi tamamlanmış. Lionel Pean bunları güler yüzü ile anlatıyor, çünkü zorlukları severim diyor.

Lionel-Pean-Bosphorus-Cup'ta-1

Geçen yıl Lionel Pean yalnız katıldığı Bosphorus Cup yarışından sonra, bu yılki yarışa kendi tekneleri ve ekibiyle katılacak. SFS ekibi, İstanbul’a 25 kişilik kadrosuyla geldi. İstanbul’da, boğazda yarışmanın keyifli olacağını söyleyen Lionel Pean, tarihi bir dekor önünde yarışmanın ayrı bir güzellik olacağını düşünüyor.

Lionel Pean, Turkcell Platinum Bosphorus Cup yarışının da promosyonunu yapmayı hedefliyor. Dünyada bu yarışa katılabilecek pek çok yelkenci ve yelkenlinin olduğunun altını çiziyor. İlginin İstanbul’a çevrilmesi için “sizin sesiniz olmak istiyorum” diyor.

Lionel Pean, güzel organizasyonun gelişmesine katkıda bulunmak ve dünyanın en güzel parkurlarından biri olan İstanbul yarışına, bundan sonra her sene katılmak istediğini belirtiyor. Organizasyonun, İstanbul Boğazı’nı 300-400 yelkenli ile doldurma hedefini ileride de desteklemeye devam edeceğini söylüyor. Başarıları:

2014: with SFS, Record in the 900 Nautiques de Saint-Tropez – Victory in the Gaeta-Capri Volcano Race - Victory in the Juris’Cup – Record in “The Run,” Porquerolles-Marseille – Record and Victory in the Tour de Corse
2011: Winner of the Legend Regatta (Volvo Ocean Race) with Esprit d’Equipe
2011: 4th in the Maxi Transatlantic Race Newport-Cowes on Peter Harrison’s Sojana
2010: Winner of the Maxi Transatlantic Race Tenerife-St. Martin on Peter Harrison’s Sojana
2001: 12 JI World Champion on Sovereign
1998: Record for crewed North Atlantic crossing on Robert Miller’s Mari Cha III
1994: 3rd in the Twostar with Pascal Hérold on the Catamaran Dupon Duran 3
1994: 2nd in the Sydney-Hobart with Ortwin Kandler’s Kyote
1993: 3rd in the Sydney-Hobart on Wild Thing
1990: 5th in the Route du Rhum with the Trimaran St. Malo Esprit de Conquête
1986: 3rd in the Route du Rhum with the Catamaran Hitachi
1985: Winner of the Whitbread with Esprit d’Equipe
1983: Winner of the Solitaire du Figaro with Hitachi
1981: 10th in the Twostar with Daniel Gilard on the Trimaran Brittany Ferries


Efe Sezik
yatvtrini.com


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.