Satılık Tekneler

Kuzey Ege’de Dostluk için Yelken Açıldı
03.11.2015 Kuzey Ege’de Dostluk için Yelken Açıldı
Türk ve Yunan tekneleri Kuzey Ege’de dostluk adına yelken açtı. İki yelken organizasyonu güçlerini birleştirdi, uzun yıllar adından söz ettirecek büyük bir yarış rotası ve yarışma organizasyonu ortaya çıktı. Türkiye ve Yunanistan’dan toplam 19 yatın katıldığı ‘Kuzey Ege Kupası / North Aegean Cup’ yarışları Çeşme’de sona erdi.

Kuzey-Ege-Kupası

Yaklaşık 75 deniz mili olarak Ayvalık - Midilli - Sakız - Çeşme etapları şeklinde tasarlanan ancak, zorlu hava koşulları nedeniyle Midilli - Sakız etabının bir gün gecikmeli yapıldığı, Sakız - Çeşme etabının ise rüzgarsızlık nedeniyle yarışma dışı serbest seyir olarak gerçekleştirildiği etkinlik sonunda, Çeşme Marina’da ödül töreni düzenlendi. Kokteyl prolonge eşliğinde yapılan törenin sunumunu, oyuncu Arzu Yanardağ ile Best FM’den Yasemin Şefik yaptı.

2011 yılından itibaren ‘Uluslararası Çeşme Yat Kulübü / International Cesme Yacht Club (ICYC)’ ve çeşitli yat kulüplerinin ortak organizasyonu olarak düzenlenen yat yarışları ile son iki senedir Setur Ayvalık Marina ve Midilli Yat Kulüpleri’nin birlikte düzenlediği geleneksel yat yarışları, bu yıl Kuzey Ege’nin tamamını kapsayan ‘North Aegean Cup’ adı altında gerçekleştirildi. Bu büyük organizasyona ilgiyi artırmak için, yarışın startının verildiği Setur Marinas Ayvalık yarışa katılan tekneleri, yarıştan bir hafta öncesinden itibaren misafir etti, IC Çeşme Marina ise yarışın sona erdiği marina olarak, yatları yarışın bir hafta sonrasına kadar ücretsiz misafir edecek.

Kuzey-Ege-Kupası-1

27 Ekim’de Ayvalık Limanı’nda bir araya gelen ve açılış kokteyline katılan yatlar, 28 Ekim’de yaklaşık 75 mil süren yarışın ilk etabı olan Ayvalık - Midilli yarışı ile start aldılar. Organizasyonunu ICYC ve Ayvalık Setur Marina’nın gerçekleştirdiği yarışlar, 29 Ekim’de Midilli-Sakız etabıyla sürecekti ki, fırtına nedeniyle etap 30 Ekim’e kaldı. 

Çeşme Rotary Kulübü’nün sponsorluğunda, IMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi, FS, Marka Anahtarı, Setur Marinas Midilli, Midilli Yat Kulübü, Sakız Yat Kulübü, Sakız Limanı, Ayvalık Belediyesi ve Çeşme Belediyesi’nin de destek verdiği etkinlikte keyifli yarışlar yapıldı. Yarışma sonrasındaki ödül töreninde ise yelken severler gönüllerince eğlendiler.

Kuzey Ege’de dostluk adına denize açılan yelken severler; normalde sezonu kapattıklarını ve bu mevsimde denize açılmayı düşünmediklerini ancak, böyle bir etkinlik düzenleyerek kendilerine yeniden yarışma heyecanı ve keyfi yaşatan mükemmel organizasyon için, emeği geçen herkese teşekkür ettiler..

Kuzey-Ege-Kupası-2

Törende yarışmacılara ödülleri, Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, Çeşme Liman Başkanı Nihat Tozman, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Ercan, Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan, Çeşme Rotary Kulübü Dönem Başkanı Pınar Kırmızıoğlu, Altınyunus Oteli Genel Müdürü Özgür Cireli, IC Holding Altyapı Grup Direktörü Murat Soğancıoğlu verdi.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan, Yunanlı dostlarımızla bir yarış yapmayı amaç edindiklerini belirterek; “Daha önce Sakız ve Midilli adasıyla ayrı yarışlar yapmıştık. Bu yıl daha iyi, daha güzel bir organizasyon yapma gereği duyduk. Bu çok iddialı bir rotaydı ama şimdi gönül rahatlığıyla ‘İyi ki yapmışız’ diyebiliyorum. Hava koşulları yarış için gerçekten çok kötüydü. O yüzden yatçılarımız hem Ayvalık’tan çıkarken, hem de buraya gelirken büyük gayret gösterdiler. Geldiğiniz için, katılımınız için çok teşekkür ediyorum” dedi.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder