Satılık Tekneler

Kutup bilimi için ‘buz altı’ aracı
22.12.2014 Kutup bilimi için ‘buz altı’ aracı Woods Hole Oceanographic Institution, kutuplardaki iklim değişikliklerini araştırmak amacıyla yürüttüğü araştırmalar için buz altında çalışan, uzaktan kumandalı deniz altı geliştirdi. Son 30 yılda, Dünya'nın diğer herhangi bir bölgesinden çok daha fazla ısınan kutuplarda buzullar erimeye devam ediyor. Bu değişiklikleri ve ekosistem bozulmasını anlayabilmek için birçok araştırma yürütülüyor. Yeni ‘Nereid Under Ice’ adlı buz altında çalışan araç, geminin üzerinde bulunan pilot tarafından uzaktan kumandayla kontrol ediliyor. Algıladığı verileri gemiye anında ileten araç aynı zamanda yüksek çözünürlükte görüntüyü yine anında ileterek, komuta merkezinde görsele dayalı olarak kumanda edilmesini sağlıyor.
 
Kutup bilimi için ‘buz altı’ aracı

Aracın değeri yaklaşık 3 milyon $. National Science Foundation ve WHOI tarafından finanse edilen araç, Temmuz 2014’te, Alfred Wegener Institute’un Polarstern adlı buz kırıcısında test edildi. Testler sırasında 4 dalış gerçekleştirdi. Bunlardan en derine inilen dalış 45 metreye oldu. Daha önemlisi ise 800 metre uzaklaşarak toplam 3.7 kilometre mesafe katetti. Araç dalışlarda görsel, fiziksel, kimyasal ve biyolojik veriler kaydetti. 

Kutup bilimi için ‘buz altı’ aracı

Kaynak : http://www.news.sail-world.com/


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder