Satılık Tekneler

Kurucaşile Modernleşiyor
21.11.2014 Kurucaşile Modernleşiyor
Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri imalat merkezi konumunda bulunan Bartın'ın Kurucaşile ilçesinde, milyonlarca lira değerindeki lüks yat ve tekneleri kurdukları çadırlarda yapan ustaların, çalışmalarını modern sanayi sitesinde sürdürmeleri hedefleniyor.

Kurucaşile Modernleşiyor

İyon, Lidya, Pers, Amastrist, Pontus, Roma ve Doğu Roma dönemlerinin ardından, 1460 yılında Osmanlı egemenliğine girmesiyle imparatorluk donanmasının ihtiyacının karşılanmaya başlandığı Kurucaşile'de, gemi yapımı babadan oğla miras kalarak devam ediyor.

Kurucaşile Modernleşiyor

Özellikle ilçede Tekkeönü ve Kapısuyu köylerinde kurulu 40'a yakın atölyenin yanlarına kurulan çadırlarda, piyasaya göre ucuz ve kaliteli yapılan çeşitli tür ve uzunluklardaki yatlar, yurt içi ve yurtdışına pazarlanıyor.
Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın yaptığı açıklamada; tekne ve yat yapımcılığının modern atölyelerde yapılması amacıyla, Kurucaşile Tekkeönü Piri Reis Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi ile kaymakamlığın hazırladığı 960 bin lira bütçeli projenin, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından kabul edildiğini söyledi.

Kurucaşile Modernleşiyor

Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında 630 bin liralık ödeneği, BAKKA tarafından karşılanacak projenin ilçe için büyük taşıdığını ifade eden Sayın, şöyle konuştu: “İlçemizde tekne yapımcılığının modern altyapıya kavuşturulması için, 28 bin metrekare alanda kazı ve dolgu çalışması sürüyor. Çevre düzeni, iletişim ve enerji hatları ile alan üzerinde kooperatife ait 11 hangar, eğitim, sosyal tesis ve destek hizmetleri, kooperatif ve tesis yönetim binası kurulacak. Söz konusu projeyle Kurucaşile ve Tekkeönü, dünya çapında modern ve örnek tesise kavuşmuş olacak. Bölgenin istihdamında ve gelişmesinde de önemli rol oynayacak. 600 metrekare alana sahip atölyelerde, ahşap yat ve tekne yapımında kalitenin artmasının yanında bölgesel gelişme hızlanacak, ilçedeki ustalar ciddi rekabet gücüne sahip olacak. Yine aynı şekilde, ilçe merkezinde küçük liman mevkisinde 13 bin metrekare alan için hazırladığımız projeyi de hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu sayede hem Tekkeönü hem de ilçe merkezimizde, Osmanlı'dan bu yana devam eden ahşap tekne ve yat yapımcılığı, çok daha sağlıklı yapıya kavuşmuş olacak.”

Kurucaşile Modernleşiyor

Tekkeönü Piri Reis Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hüseyin Çoban da, ilçelerinde tekne ve yat yapımının ev altlarında, naylon kaplı barakalarda ve çadırlarda sürdürülmeye çalışıldığını, ancak kış aylarında kar yağışı ve fırtınalarda büyük sıkıntı çektiklerini söyledi. Fırtınada uçmaması, karda göçmemesi için kış aylarında çadırlarda nöbet tuttuklarını anlatan Çoban, “Bu işi ilkel şartlarda sürdürmemiz, çalışmalarımızı ve aldığımız siparişleri de olumsuz etkiliyor. Dünyanın en kaliteli yatının yapıldığı ilçemizde baraka ve çadırları gören müşteriler, 'Bu yatlar bu atölyelerde mi yapılıyor' diyerek küçümsedikleri de oluyor. 6-7 milyon dolarlık lüks yatlar ev altlarında, çadır ve barakalarda yapılıyor ama, yeni sanayi sitemiz sayesinde çok daha modern ve sağlıklı ortamda bu işi sürdüreceğiz. Tabii burada BAKKA'nın sağladığı desteğin yanı sıra, kooperatif üyelerimizin her biri inşa edecekleri hangarlar için 40-50 bin lira yatırım yapacaktır.” ifadesini kullandı.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.