Satılık Tekneler

Kruvaziyer Turizmi Yok Oluyor
17.11.2016 Kruvaziyer Turizmi Yok Oluyor

Son iki yılda 1,1 milyon kruvaziyer turisti kaybeden Türkiye’nin, son 3 yıllık kaybı da toplamda 1,5 milyona yaklaştı. Türkiye’nin kruvaziyer turisti sayısı, 2011 ve 2013 yıllarında 2 milyonun üzerine çıkmış, izleyen yıllarda ise gerilemeler yaşanmaya başlamıştır.

Kurvaziyer

Son yayınlanan raporlar durumun ciddiyetini daha net ortaya koydu. Turizmciler, “Turizm sektörü eriyor. Durum vahim. Acil önlemler alınması, sektörün desteklenmesi gerekiyor.” diyorlar.

Toplam turist sayısında son bir yılda % 45 civarında olan azalmaya rağmen, kruvaziyer turizmindeki azalma sadece son 10 ay içinde yüzde % 66’yı aştı. Türkiye’ye kruvaziyerlerle gelen yabancı ziyaretçi sayısı, 2016’nın 10 aylık döneminde % 66 geriledi. Turizm databank’ın derlediği verilere göre, 2016’nın 10 aylık döneminde, Türkiye’ye gelen kruvaziyer turisti sayısı 1 milyon 803 binden 610 bin dolayına kadar düştü.

Kurvaziyer2

En büyük düşüşü 2016 kriz yılında yaşayan kruvaziyer turizmi, 10 aylık dönemde 1 milyon 192 bin kruvaziyer yolcu kaybına uğradı. Rapora göre, Antalya, İstanbul, Muğla, İzmir'den oluşan turistik merkezlerin tamamında düşüş eğilimi sürüyor. 

Turistik merkezlerin, Ocak - Ekim 2016 dönemindeki turist kaybı 9.2 milyonu geçti. 2016 yılının 10 aylık döneminde en büyük kaybı Antalya yaşarken, onu sırasıyla İstanbul, Muğla ve İzmir izledi.

Kurvaziyer3

Turizm sektörünün uluslararası profesyonellerini bir araya getiren Londra Dünya Seyahat Fuarı da, turizmcilere 2017 yılı için ümit vermedi. İçinde bulunduğumuz coğrafyada, terörün ve savaşın ülke turizmini dezavantajlı duruma getirdiğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler; “Avrupa pazarındaki gelişmelere baktığımızda, coğrafyamızda barış havası yaşanması bizi avantajlı duruma getirebilir. Ülke dışında ciddi bir PR ve imaj çalışması yapılmalı” dedi. 

 YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.