Satılık Tekneler

Kormaran: Servis botunun evrimi
07.09.2014 Kormaran: Servis botunun evrimi

Kormaran-tender- exterior

Yenilikçi ve çığır açar nitelikteki tasarım Kormaran servis botu; tek gövdeli, katamaran veya trimaran teknelerin ötesinde yepyeni bir konsepti karşımıza çıkarıyor. Lüks yatlar ile süper spor arabaların dünyasını birleştirir nitelikteki Kormaran, yat ve denizcilik dünyasında şimdiye kadar benzerine rastlanmamış bir örnek.

Kormaran- tender-above

Kormaran, seyir esnasında durumlara göre çok gövdeli yapısından tek gövdeli hale dönüşebiliyor. Çabuk manevralar için tek gövdeli halindeyken, stabil bir katamaran hatta trimaran niteliği için anında çok gövdeli haline geçiş yapabiliyor. Hepsinin ötesinde lüks motoryat servis botlarında rastlanmaz biçimde geniş güneşlenme platformu haline de gelebiliyor.

Kormaran-tender- side

Tamamiyle baştan özel olarak tasarlanmış hydrofoil (hidrofilleri) sayesinde Kormaran, sığ sularda rahatlıkla süratli seyir yapabiliyor. Hatta kumsallara 'iniş' de yapması mümkün oluyor. Hydrofoil'ler sayesinde su sürtünmesi %80'e kadar azalmış oluyor. Kormaran'ın gövdesi tamamen karbon fiberden, Formula 1 teknolojisiyle üretilecek.

kormaran tender- hydrofil

Bu yeni 'servis botu' projesinin arkasındaki Kormaran firması Avusturyalı. 2010'da kurulan firma, patentini aldığı hydrofoil sistemi ile birlikte servis botunun maliyetinin 10 milyon €'yu geçeceğini belirtiyor.


www.superyachttimes.comYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder