Satılık Tekneler

Konsept Yelkenli Yat ''Aquila''
05.08.2016 Konsept Yelkenli Yat ''Aquila'' İspanya’nın Barselona kentinde çalışmalarını sürdüren tasarımcı Dani Santa Vives, solar panel yelkenleri olan 50 metre uzunluğundaki yeni konsept projesini tanıttı. Aquila ismi verilen solar teknolojili yelkenli yat, sıfır emisyonlu elektrik enerjisi ile çalışan motorları ile, yeşil teknolojinin denizcilik sektöründeki yeni neslin temsilcisi olacak.

Aquila

Yeni yelkenli Aquila, çevre dostu deniz aracı olarak, hem rüzgar hem de güneş enerjisini birlikte kullanmaktadır. Tasarımcı Dani Santa’nın hayal edip şekillendirdiği inanılmaz özelliklerdeki yelkenli geleceğin teknolojisini kullanırken, tarihsel süreçte kullanılan ulaşım konseptinden uzaklaşmadan klasik yelken teknolojisi ile ortaya konulmuş bir konsept. CIGS solar hücre teknolojisi kullanılarak, yelken yüzeylerinde solar paneller oluşturulabilmesi sağlanmış. Yelken yüzeylerinde kullanılan malzeme, esnek, yarı iletken, yeni geliştirilmiş bir ürün. Malzeme bakır, indiyum, galyum ve selenyumdan üretilmiş (CuInGaSe2). 

Aquila-2

Aquila'da enerji depolamak için kullanılan bataryalar, yelkenlinin salmasına yerleştirilmiş. Yatın 11,2 metre genişliği bulunuyor. Aynı zamanda her iki yanından açılır kapağı bulunan garajda, 8 metre uzunluğundaki bir tender hizmet teknesine, jetski veya deniz oyuncaklarına ev sahipliği yapabilecek.

Aquila-3

İspanyol tasarımcı Dani Santa Vives’e göre yeni konsept projesi, arzu edilirse bir koya demirlendiğinde kolaylıkla beach club formuna bürünebilecek. Solar yelkenli yatta 10 konuk, benzersiz deniz keyfini yaşayabilecekler.

Diğer yandan Aquila klasik yelkenliler gibi, rüzgar enerjisi ile seyir yaparken, topladığı güneş enerjisini de bataryalarında depolamaktadır.

Aquila-4

Aquila, tamamıyla solar güç kullanarak, yelkenli gezi teknelerine güneş enerjisi ile çalışan yeni bir yetenek kazandırdı. Kullandığı yeşil teknoloji sayesinde, diğer güneş yelkenlileri gibi teknede çalışan tüm elektronik sistemler, güneş sisteminin yanı sıra rüzgar enerjisinden de faydalanmaktadır.

Aquila-5

İspanyol tasarımcı Dani Santa Vives, son altı aydan beri Barcelona Yacht Design Group adına çalışmalarını sürdürmektedir. Başarılı tasarımcının bugüne kadarki portföyünde, Heesen tersanesi için tasarım projesi ve 50 metrelik konsept Copern projeleri sayılabilir.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder