Satılık Tekneler

Konsept Proje Seataci
20.09.2016 Konsept Proje Seataci
Cetacea, içinde balinaları, yunusları ve muturları barındıran, memeliler sınıfında bir takımın adı. Cetacean benzeri itiş sistemlerinin pervanelerden daha verimli, su altında daha sessiz ve sığ sularda hasar görmeden seyir yapabilecek, her türlü gemide çevre dostu itici güç sistemi kullanılması düşünülüyor.

Seataci

Charles Bombardier, hem başarılı bir makine mühendisi hem de çok önemli bir ailenin üyesi. Bombardier ailesi dünyanın en önemli deniz, hava ve tren üreticileri arasında yer alıyor. 2013 yılından bu yana yaklaşık 200 yeni buluş üzerindeki çalışmaları ile dikkat çekiyor. Bombardier tasarımlarında, bütçe, maliyet, zamanın ötesinde çizgiler veya çağdaş fizik gibi konuları can sıkıcı bulduğunu söylüyor. Ortaya çıkarttığı 200’den fazla konsept çalışmasında karada, denizde, havada ve uzayda seyahat için fantastik ancak yere sağlam basan projeler geliştirdi. 

Seataci2

Seataci, ana gövdeden daldırılan bir balast sistemi. İki yan bölme ile yat stabilize ediliyor. Bir hidrolik sistem ile iki bölme birbirine ilişkilendiriliyor ve dinamik süspansiyon ikiye katı seviyeye erişiyor. Mürettebat veya yolcular bu bölmelerin içerisinde seyahat ederek, deniz altını farklı bir açıdan izleme olanağı elde edebilecekler.

İki motor yine bu yan bölme kollarının içinde yer alacak ve geleneksel pervaneler gibi çalışmayacak. Yan kol bölmeleri titreştirerek, sanki bir balinanın kuyruğunu oynatması gibi hareket edecekler. Bölmeler içindeki pervaneler ise suyu sifon yaparak içine çekecek ve sonra dışarı püskürtecek. Ya da bir dikey eksen etrafında döndürebilecek.

Seataci3

Seataci’nin gerçek çizimlerindeki en dikkat çekici özellik, alt kuyruk bölümündeki panoramik pencereler. Bu pencereler su altı dünyasına etkileyici bir görünüm sağlıyor. Bu bölüme bir yemek salonu veya gözlem salonu inşa edilebilir, tabii ki bir başka güzel alternatif ise bir havuz etrafında tropikal bahçe oluşturmak. Yattaki misafirlerin karaya ulaşmaları için ise drone kullanılması düşünülüyor.

Öncelikle lüks bir süperyat olarak düşünülen konsept proje, küçük bir bilimsel gemi veya ticari keşif yatı da olabilir. Sığ sularda, kanallarda su altı yaşamını keşfetmek ve büyüleyici güzelliklerine tanıklık etmek için bu proje adapte edilebilir.

Konsept proje tasarımın ilk aşamaları, daha da geliştirilmesi gerekiyor. Ağırlık, balast, malzeme ve güç sistemi pratiği açısından mühendislik hesaplarının detaylandırılması aşamalarından sonra, umarız kısa süre sonra gerçeğe dönüşebilir.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.