Satılık Tekneler

Koç Holding, Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı’ndan vazgeçti
20.03.2015 Koç Holding, Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı’ndan vazgeçti
Koç Holding’in bağlı ortaklığı Tek-Art’ın Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı’nın 30 yıl süre ile işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde, işletme hakkı devri sözleşmesini imzalamaktan vazgeçtiğini açıkladı. Koç, Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı'nı devralmaktan vazgeçti.

Koç Holding’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, “İmar Planı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının halihazırda kalkmamış olması nedeniyle, İhale Şartnamesinin İmar Planı başlıklı 19. maddesi kapsamında Tek Art Kalamış’ın işletme hakkı devri sözleşmesinin imzalanmasından vazgeçme kararı ÖİB’ye (Özelleştirme İdaresi Başkanlığı) bildirilmiştir” denildi. Diğer yandan ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB),Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı imar planını onayladığını açıkladı.

Koç Holding, Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı’ndan vazgeçti


Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ÖİB tebliğinde, “Türkiye Denizcilik İşletmeleri adına kayıtlı, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanları kapsayan Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı'na yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Yat Limanı ve Balıkçı Barınağı kullanım kararlarını getiren 1/5.000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı, 1/1.000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı ve Plan Açıklama Raporunun onaylanmasına karar verilmiştir” denildi.

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında gerçekleştirilen, 1291 yatı denizde, 220 yatı ise karada barındırabilen Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı ihalesini, 664 milyon dolarla Koç Grubu kazanmıştı. En yüksek teklifin Koç Holding’e bağlı şirket tarafından verildiği Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı ile ilgili imar planı hakkında, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Aradan geçen sürede bu karar ile ilgili bir değişiklik olmadı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da plan notları üzerinden bir takım değişiklikler yaparak yeni bir imar planı hazırlandı. Ve bugünkü Resmi Gazetede de bu onaylandı. Uzmanlar, yeni plana göre yeni bir ihalenin yapılması gerektiğini ifade etti. Bu durumda, ÖİB’nin yeni bir ihale süreci başlatması bekleniyor. Konu ile ilgili bilgi veren bir uzman “Yeni imar planı onaylanması, Koç Holding’in verdiği karardan vazgeçmesi anlamına gelmiyor. Ki bu mümkün de değil. Yeni bir ihale yapılacak; yeniden teklifler alınacak” dedi.

Kaynak: Sözcü


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder