Satılık Tekneler

Kleven’in 2. Megayat Siparişi Yeni Zelanda’dan
02.12.2014 Kleven’in 2. Megayat Siparişi Yeni Zelanda’dan
Avustralyalı iş adamları Graeme ve Robyn Hart 100 metreden büyük megayatını teslim almak için geriye kalan yedi ay boyunca gün sayarken, ikinci megayata karar verdiler. Yeni Zelandalı iş adamları 116 metre uzunluğundaki megayatı Norveçli Kleven tersanesine sipariş ettiler.

Kleven’in 2. Megayat Siparişi Yeni Zelanda’dan

Kleven ikinci siparişini aldığı megayatın bir benzeri olan 107 metre uzunluğundaki megayatı Haziran ayında teslim edecek. Kleven tarafından Ulysses adı verilen, çatık kaşlı bir görüntüye sahip megayat projesi 2013 yılında tasarlandı. Kleven tersanesi daha çok sismik gemiler, tedarik gemileri ve Sahil Güvenlik gemileri inşası konusunda büyük bir deneyime sahipken, ikinci megayat siparişini alması camiada büyük yankı yaptı. 2015 yılı ortasında teslim edilecek olan 351 foot – 107 metre uzunluğundaki süper megayat, dünyanın herhangi bir yerine her an yolculuğa hazır görünüyor.

Yeni Zelanda'daki en zengin kişilerinden biri olarak nitelendirilen Graeme Hart, Kleven tersanesini ilk siparişin üretim sürecinde sık sık ziyaret etti. Graeme Hart ikinci siparişi için yaptığı açıklamada; “Kleven tarafından yapılan titiz ve kaliteli çalışmadan çok etkilendim. Kleven ve ekibimizin ortak çalışmaları sonunda ortaya çıkan ilk projenin hayata geçmesini görmekten mutluyum. Şimdi ikinci yatında tamamlanmasını özlemle bekleyeceğim.” 

Kleven’in 2. Megayat Siparişi Yeni Zelanda’dan

116 metre - 381 foot uzunluğundaki yeni megayat projesi de yine ilk modelin tasarımını yapan Marin Teknikk tarafından yapılacak. Marin Teknikk de damarlarında offshore deneyimi akan bir başka Norveç firması. Hart’lara ait ikinci projede Norveçli Marin Teknikk'in yanı sıra,Yeni Zelanda’dan Oscar Mike Naval Architects firması da görev yapacak. Yapılan açıklamada Yeni Zelandalı firmanın Ulysses’de de katkısı bulunuyor. 381 foot uzunluğundaki megayatta 66 konuk ağırlanabilecek şekilde planlama yapıldı. Tabii tüm bu konuklar için hiç bir şeyi eksik olmayan kamaralar, dinlenme alanları, eğlence alanları... Kleven tersanesi, en sert deniz koşullarında bile konforlu bir yolculuk için Hart’lara en mükemmelini vermek için çalışacaktır.
Her ne kadar yapılan açıklamada yeni sipariş edilen megayatın Ulysses benzeri olacağı ifade edilmiş olsa da, 60 konuk ağırlanabilen ilk modele göre bazı ilave özellikleri de olacak. Yeni projedeki havuz, helikopter pisti ve helikopter hangarı ile burunda yer alan deniz spor araçları hangarı dikkat çekiyor. Yapılan açıklamanın belki de bir başka önemli altı çizilmesi gereken noktası, yeni 381 foot uzunluğundaki megayatın 2016 Temmuz ayında teslim edilecek olması. Ulysses ile benzer şekilde toplam iki yıllık bir tasarım ve imalat süresi içinde proje tamamlanacak.Tersanenin ticari gemi inşasındaki modüler üretim tekniği tecrübesini süperyat üretiminde kullanacak olması, üretim sürecinde büyük bir zaman tasarrufu sağlayacaktır.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder