Satılık Tekneler

Klasik Yat Malahne Yenilendi
24.05.2016 Klasik Yat Malahne Yenilendi Malahne süperyatı geçirdiği yenilenme süreci sonrasında, 1930’ların ihtişamına yeniden büründü. Yeniden inşa edilen yatlara verilen 2016 World Superyacht Awards, “Rebuilt Yachts Award” ödülünü kazanan Malahne, tarihi yeniden canlandırdı. 1930’ların klasik motoryatı Malahne, 1980’lerde geçirdiği onarımdan sonraki yenilenme sürecinde, yat sahibinin istemiş olduğu klasik çizgilerine geri döndü. 

Malahne

Klasik süperyatların bazıları onarımları sırasında değişimlere uğrarlar, bazıları güçlendirilirler, bazıları ise restore edilirler. Bütün bunlar yat sahibinin arzusu ve yatın sahip olduğu tarihi olgu ile ilintilidir.

Malahne-2

2016 yılının en güzel yeniden inşa edilmiş süperyatı ödülünü kazanan Malahne, 1937 yılında mükemmel bir süperyat olarak döneminin en güzel yatlarından birisiydi. Malahne, ikinci dünya savaşı öncesinden kalan klasik süperyatlardan biridir. Yat, ilk yapısal onarımını 1983 yılında geçirmişti.

Malahne-3

1983 yılında geçirdiği onarım sırasında klasik yatçılar fazlasıyla hayıflanmışlardı. Hatta yatın şimdiki sahibi, keşke o yatı bana satsalar diye düşünmüşlerdi.

Malahne-4

Yorkshire doğumlu perakendeci William Lawrence Stephenson,1909 yılında Frank Woolworth tarafından, Amerika’nın en büyük perakende mağazası FW Woolworth’ın İngiltere bölümünden sorumlusu olarak atanmıştı. Stephenson, 1920 ve 1930’larda şirketi halka açarak büyük başarı elde etmişti. İlk başlarda yelkenlilere olan düşkünlüğü ile bilinirdi. Katıldığı pek çok yelken yarışında birincilikler kazandıktan sonra okyanus aşırı seyahat yapabilecek bir motoryat sipariş etti ve kızlarının isimlerinin ilk hecelerinden oluşan Malahne ismini verdi.

Malahne-5

50,29 metre (165 feet) uzunluğundaki Malahne, 475 groston ağırlığında ve şimdilerde 13,5 knot hıza güvenle çıkabiliyor. 7,89 metre genişliğindeki klasik süperyat, 1937 yılında İngiltere’deki Camper & Nicholsons tersanesinde tasarlandı ve 446 numaralı gövde olarak üretildi. Klasik süperyat çelik gövdeli ve alüminyum üst yapıya sahip. 

Malahne-6

50 metre uzunluğundaki Malahne, 30 ay süren yenilenme çalışmaları sonrasında İngiltere’nin Falmouth kentindeki Pendennis tersanesinde, 16 Mart 2015 tarihinde yeniden denizle buluşmuştu. 80 yaşındaki klasik motoryatın tasarımını Charles E. Nicholson yapmıştır.

Malahne-7

Bu etkileyici proje, Edmiston & Company başkanı, Nahlin ve Bluebird klasik yatlarını da canlandıran Nicholas Edmiston tarafından hayata geçirildi. Projenin yat sahibine anlatılması sonrasında yat, klasik yat uzmanı G. L. Watson & Co’nun da çalışmakta olduğu Pendennis tesislerine götürüldü ve 1930’lardaki ihtişamına geri döndü.

Malahne-8

Klasik yatta 15 konuk ağırlanabiliyor ve 18 mürettebat görev yapıyor. Yenilenmiş olan Malahne önümüzdeki aylarda Akdeniz’de charter olarak kiralanabilecek.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.