Satılık Tekneler

Klasik Motoryat Elsa Terk Edildi
10.04.2017 Klasik Motoryat Elsa Terk Edildi 22 Mart Çarşamba gecesi, Karayiplerdeki St. Maarten’in 20 deniz mili uzağındaki Ladder koyunda karaya oturan, 48 metre uzunluğundaki Elsa klasik motoryatının terk edildiği duyuruldu. Saba valiliğinden yapılan açıklamaya göre, tüm yolcular ve mürettebat yattan sağlam bir şekilde alınmış, yaralanmadan hepsi karaya taşınmıştı.

Motoryat Elsa

7 Nisan Cuma günü ise, yat sahibi tarafından yatın terk edildiği açıklandı. Bu gelişme nedeniyle, yatın bulunduğu yerden kaldırılmasının sorumluluğunu farklı kurumlar üstlenecekler. Bundan sonra yerel makamlar, yatın mevcut durumunu analiz edecekler ve kaldırma seçeneklerini değerlendirecekler. Diğer yandan da, terk edilen yatın çevresi üzerindeki olası olumsuz etkileri engellemek için mevcut kurtarma şirketi ile de bir sözleşme üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Motoryat Elsa.

Saba Valiliği ve ilgili kamu kuruluşları karar verme süreci boyunca, klasik motoryatın bulunduğu yerden en iyi şekilde çıkartılması ve çevreye en az zarar vermesi konusunda, tüm tarafların çıkarlarını göz önünde bulundurarak çalışmalar ile yakın işbirliği içinde ilerliyorlar. Resmi kurumlardan verilen bilgiye göre, çalışmaların her aşamasında kamuoyu ile bilgi paylaşılacak ve karaya oturan Elsa ile ilgili pek çok karar alacak.

Motoryat Elsa..

Yaklaşık 15 gün önce karaya oturan motoryatın çevresindeki deniz koşulları, kurtarma çalışmalarını zorlaştırıyor. Aynı yerde, ondan birkaç gün önce, bir başka Fransız bayraklı yelkenli kayalara çarpmıştı. Elsa da aynı bölgede kayalara çarpan ve karaya oturan ikinci yat oldu. Ancak, Elsa’nın çevreye verdiği zarar yelkenli ile karşılaştırılmayacak kadar büyük oldu.

Motoryat Elsa,

Yerel haberlere göre yattaki yakıtın sızdığını ve mazotun sahil boyunca yayıldığını belirtiliyor. Çevreyi en az zararla, bu kazanın etkilerinden kurtarmaya yönelik çalışmalara devam ediliyor.

Motoryat Elsa,,

Elsa, 2004 yılında SPS Kooiman tersanesinde üretilmişti. 48 metre uzunluğunda ve 8,2 metre genişliğindeki çelik gövdeli ve çelik / alüminyum üst yapıya sahip olan Elsa'nın 2,8 metre su kesimi bulunuyor. Motoryatın brüt tonajı ise 353 ton. Elsa her biri 600 HP gücündeki Cummins motorlar ile, 13 knot maksimum hıza çıkabiliyordu. Yatın seyir hızı ise 10,5 konot olarak açıklanıyordu.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder