Satılık Tekneler

Klasik Motoryat Atlantide
22.08.2016 Klasik Motoryat Atlantide 37,28 metre uzunluğundaki Atlantide, dünyanın halen denizlerdeki en güzel klasik motoryatlarından biridir. Orijinali 1930 yılında, İngiltere’nin Dartmouth kentindeki Philip and Sons tersanesinde inşa edilmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında askeri amaçlarla kullanılmasına rağmen ayakta kalma mücadelesi veren klasik motoryat, 80’li yıllarda İtalyan aristokrasisine hizmette bulunmuştu. Daha sonrasında bakıma muhtaç halen gelen motoryat, efsanevi yat restorasyonu yapan Tom Perkins tarafından 90’lı yılların sonunda satın alınmıştı. Büyüleyici yenilemelere imza atan Tom Perkins, klasik motoryatı satın aldıktan sonra onu yeniden yaşama döndüren titizlikle çalışmalarda bulundu ve Atlantide yaşamının belki de bugünkü en iyi durumuna ulaştı.

Klasik Motoryat Atlantide

1930 yılında İngiltere’de yaşamı başlayan Atlantide, yaşamı boyunca Caleta, Ariane ve Corisande isimlerine sahip oldu ve en son yenilenmesini 2012 yılında tamamladı. Yenilenme çalışmalarında motoryatın gemi inşa mühendislik çalışmalarını, BMT firmasından Nigel Gee ve A. Mylne üstlendi. Atlantide'in dekorasyonunu ise, ünlü tasarımcı Ken Freivokh gerçekleştirdi. Yatta 6 konuk büyük bir konfor içinde ağırlanıyorlar. Konuklara ise, çok tecrübeli 6 profesyonel mürettebat hizmet veriyor.

Klasik Motoryat Atlantide 2

Çelik gövdeli ve alüminyum - tik üst gövdeli 37 metre uzunluğundaki lüks yat Atlantide, sahip olduğu iki adet 230 HP Gardner dizel motoru ile maksimum 12 knot hıza erişebiliyor. Klasik motoryatın seyir hızı ise, 10,5 knot. Lloyd tarafından kayıt altına alınan klasik motoryatın genişliği 5,46 metre ve maksimum draftı ise 2,71 metre.

Klasik motoryatın şimdiki sahipleri ise Richard Fairbanks ve onun sevgili eşi Leslie. Daha önce de sahip oldukları büyük Feadship motoryatlar ile dünyanın pek çok yerine seyahat eden çiftin yeni aşkları ise, Atlantide. Deniz aşığı çift, yeni bir yat almayı düşünmedikleri bir anda klasik yat ile bir araya gelmişler. Bir gece sabaha karşı 2:30 da eşini uyandıran Leslie Fairbanks, fotoğraflarını gösterdiği yatın ne kadar güzel olduğunu söylüyor. Çift kendilerini bir kaç gün içinde Majorca’da şaheser süperyatta buluyorlar.

Klasik Motoryat Atlantide 3

Atlantide'in yaşamı, efsanevi tasarımcı Royal Yacht Britannia’nın da tasarımcısı Alfred Mylne çizimleri ile başlıyor. Süperyat Sir William Burton için inşa edilmiş. O yıllarda Atlantide, Sir William Burton'ın dümenci olarak yer aldığı Sir Thomas Lipton’a ait Shamrock IV yelkenlisinin katıldığı,1930 America’s Cup yarışında J Class’ın iddialı yelkenlisine hizmet yatı olarak görev alıyor.

Klasik Motoryat Atlantide 4

Yapımından yaklaşık 10 yıl sonra İngiliz ve Fransız askerlerin ateş altında kaldıkları Dunkirk savaşında, kurtarma hizmeti vermek üzere İngiliz Donanmasının hizmetine giriyor. Atlantide klasik motoryatının çok zengin bir tarihi geçmiş bulunuyor. Süperyatın zengin tarihi de yeni sahiplerini fazlasıyla etkiliyor.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder